Świat kolejek wąskotorowych SMF
15 Sierpień 2018, 12:32:18 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: 2017.05.06, Wąskim torem przez Ponidzie  (Przeczytany 4107 razy)
Szymek
Mechanik
Długość toru:: 223 m

W terenie W terenie

« : 08 Marzec 2017, 19:33:26 »
+3

Witam

W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie zapraszam na przejazd pociągiem specjalnym z fotostopami na Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej 06.05.2017:

https://www.facebook.com/events/386291388420115/

Pociąg zestawiony będzie z lokomotywy Lxd2-333, wagonu 3Aw oraz wagonów towarowych. Szczegóły trasy przejazdu są w trakcie ustalania - pociąg dojedzie do Umianowic oraz do Pińczowa lub - zobaczymy co da się zrobić (wyciąć) - szczegóły wkrótce.

Większość z nas (a przynajmniej realiści) wie jak wyglądają realia na wąskim torze, więc nie wiadomo jak długo jeszcze ŚKD będzie jeździć po obecnie czynnym szlaku, zatem warto wykorzystać tę szansę na przejechanie się zabytkowym składem i wykonanie zdjęć w pięknych plenerach Ponidzia.

« Ostatnia zmiana: 08 Marzec 2017, 23:24:04 wysłane przez Zgroza » Zapisane
Łukasz
SGKW
*
Długość toru:: 192 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 08 Marzec 2017, 21:32:31 »
0

Na FB jest imformacja o czerwonej Lxd2, są szanse że pojedzie Lxd2-333?
Szymek
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 08 Marzec 2017, 22:58:28 »
+2

Oczywiście - chodziło o czerwoną 333.
kalito
Administrator
Długość toru:: 1490 m

W terenie W terenie

kalito1982
« Odpowiedz #3 : 03 Kwiecień 2017, 22:07:21 »
0

Została uruchomiona rezerwacja:

http://www.smk.org.pl/19-waskim-torem-przez-ponidzie/event_details

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Dariusz
Minister
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 03 Kwiecień 2017, 22:46:21 »
0

Na FB Stowarzyszenie deklaruje dojazd do Hajdaszka.

Jakiś czas temu wspominałem na grupie o tym, że istnieje szansa na zobaczenie pociągu na stacji w Hajdaszku w najbliższym czasie. Tak też się stanie Uśmiech W imieniu Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Krakowie mam przyjemność zaprosić na specjalny przejazd który odbędzie się na początku maja. Oprócz historycznego składu atrakcją będzie również pierwszy od prawie dziewięciu lat wjazd pociągu na szlak do Hajdaszka. Rezerwacja biletów już ruszyła Uśmiech Zapraszamy!

Szymek
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 03 Kwiecień 2017, 23:32:48 »
+1

Stowarzyszenie deklaruje, ponieważ ustaliło z operatorem kolejki, że członkowie SMK pomogą w przygotowaniu szlaku do Hajdaszka.
kalito
Administrator
Długość toru:: 1490 m

W terenie W terenie

kalito1982
« Odpowiedz #6 : 03 Kwiecień 2017, 23:35:53 »
0

Tak jest. Będzie akcja odkrzaczania Uśmiech

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
andy
Dyrektor
Długość toru:: 794 m

W terenie W terenie

CiuchciaJKD
« Odpowiedz #7 : 07 Maj 2017, 20:21:41 »
0

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1236932353071054&id=137090499721917
Kucyk
Minister
Długość toru:: 3685 m

W terenie W terenie

Bimbrownik wąskotorowy

« Odpowiedz #8 : 07 Maj 2017, 22:34:49 »
+25

Miałem napisać o tym jak było na imprezie która, moim zdaniem, była jedną z ostatnich, jak nie ostatnią na Jędrzejowskiej KD.
O tym jak wszystko, pomimo szczerych starań i wysiłków Organizatora, wyglądało i jechało w stylu iście jędrzejowskim.
O tym, że takiej patologii jeśli chodzi o stan techniczny infrastruktury można się doszukiwać jedynie w kolejkach z kambodżańskich bieda-szybów... ale tego nie napiszę.

Panowie, kto mnie zna, ten wie, że się na takich imprezach nie pojawiam, bo daleko mi do focisty-onanisty, a już jeśli tak się stanie, że na wyjazd się udam, a się stało, to powodem jest chęć zobaczenia kolei i, co ważniejsze, ludzi. I dziś o nich będzie.

Jak widać, już na początku imprezy nastroje były różne. Tu widać trzy odmienne zdania w podstawowej kwestii: czy zacząć od piwa, czy raczej od twardych narkotyków.

Co jednak nie wpływało na wzorową wręcz dyscyplinę na fotostopach.

Inna sprawa, że to też zasługa donośnie wydawanych komend.

Oraz eliminacji nieodpowiednich elementów: - Boguś, jeszcze ten, ten i... ten. Do piachu!

W międzyczasie można było podywagować na temat właściwych rodzajów trakcji...

...i kondycji infry.

Fotostop na wiadukcie LHSu ujawniał kolejne rozbieżności. Jedni zwartym szykiem poszli górą:

Inni, na luzie, pojechali doliną.

Jeśli zaś chodzi o kwestię taboru, to różnorodność była imponująca.

Jedni korzystali z wagonu serii Fekal tzw. kalarki.

Inni z radością przepełniali cysternę typu Sralls.

Po drodze odnaleźliśmy wrak tupolewa otoczony podobiznami poległych.

I odwiedził nas... no właściwie nie wiem za kogo Andrzej się przebrał, ale śmiesznie wyglądał.

A teraz będzie coś o fotografujących w różnym wieku, z różnym sprzętem i na różnych poziomach.

Było ich jak mrówków. Łazili wszędzie.

Jedni żeglowali po falach oceanu błota.

Inni na suchym brzegu stosowali taktykę "na wędkarza".

Byli też oddolni partyzanci.

Jak i ci patrzący z góry z prasłowiańskiej gruszy.

Znaleźli się także tacy, którzy starali się stać ponad tym wszystkim.

Jak i tacy, zachowujący nawet w krytycznych sytuacjach spokój prezesa.

Jednak niekwestionowanym królem fotostopów był Stomil Olsztyn.

W Hajdaszku nastąpił mały problem z rozjazdem. Po przedstawionym przez Kolegę Kamila krótkim referacie historycznym dotyczącym wytycznych diagnostyki i poprawnej eksploatacji zwrotnic w przedsiębiorstwie PKP...

...nastąpiło przełożenie tradycyjną siłową metodą na tor prawy. I sprawiedliwy. Oczywiście zachowując najważniejszą zasadę BHP - jeden robi jak się patrzy, reszta patrzy jak się robi.

Na koniec trochę mnie poniosły skrzydła Weny i stwierdziłem, iż zrobię jedną fotkę taką, jak się standardowo robi na takich przejazdach.

Finał jest taki, że tego zdjęcia żałuję. Kładąc się w polu kwitnącego napierdziszka niewłaściwie oszacowałem stan zapszczelenia kwiatów. Prawą rękę mam jak Marynarz Papaj, bo jedna franca mnie użądliła! Musiałem udać się zatem do wagonu aby odkazić ranę, gdzie dowiedziałem się że dylemat z początku posta został, wobec zużycia zapasów piwa, rozwiązany.

-------------------------------------------------------------

Tak jak pisałem - kolej jędrzejowska już umarła śmiercią techniczną. Pojeździ może ten sezon, może jeszcze... Dlatego warto było się wybrać w tę podróż. Ale i tak najważniejszym dla mnie była możność obcowania nie z tą wąską techniką, ale z jej obserwatorami.

Pragnę tu podziękować wszystkim tym fajnym ludziom, z jakimi miałem okazję 11 godzin telepać się w tempie skacowanego ślimaka po tych krzywych świętokrzyskich torach. Mam nadzieję, iż jeszcze nie raz nasze drogi, ups, tory wędrówek kolejowych się splotą.

I to było by tyle słów ewangelicznych na dzisiejszą uroczystość.

FAUR L45H - Skrócona instrukcja obsługi:
1 pozycja służy do ruszania;
2 - do składu naciągania;
Pozostałe - do zap...ania.
pawel.adamczyk
Mechanik
Długość toru:: 261 m

W terenie W terenie

Nałęczów Wąskotorówka
« Odpowiedz #9 : 08 Maj 2017, 17:58:19 »
0

Cześć.
Ekipa Nałęczowska, myśleliśmy o tej imprezie, lecz z powodu, wysokich kosztów, bilet i dojazd, żeśmy zrezygnowali z przyjazdu, 
Dla nas nie było sensu, byliśmy na jesieni na zlocie drezynowym i wystarczy. Spoko

Pozdr.

UNITRA z.r.k    Diora,  Tonsil.
Piotrek
Mechanik
Długość toru:: 293 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #10 : 08 Maj 2017, 19:27:03 »
+1

Relacja nietypowa, ale bardzo oddaje klimat tej imprezy i tego co się działo. Trzeba przyznać: Kucyk, talent do opisów (czego- i kogokolwiek) masz! Dzięki  Uśmiech
Obywatel TM
Nowicjusz
*
Długość toru:: 13 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #11 : 08 Maj 2017, 22:48:32 »
0

Relacja wyśmienita, miło było się odnaleźć na zdjęciach. Impreza też godna pochwały, ukłony dla organizatorów.
Dariusz
Minister
Długość toru:: 1220 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #12 : 09 Maj 2017, 20:04:26 »
+1

Materiały Andrzeja:

http://pinczow.com/2017/05/09/waskim-torem-ponidzie/
https://www.youtube.com/watch?v=d8mfRKrPsbM&feature=youtu.be

Szymek
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #13 : 10 Maj 2017, 10:38:47 »
+10

Kucyk w bezbłędny sposób zrelacjonował przebieg imprezy.  Tak to już bywa, że jednych ciągnie bardziej w kierunku socjologii, innych w kierunku fotografii i dobrze, bo tym sposobem jest ciekawiej – można coś poczytać i coś pooglądać.

Jak większość z nas wie, przejazd został zorganizowany w „obliczu końca” (na razie przejazdów do Pińczowa – podobno do końca sezonu), z resztą nawet mało uważny obserwator był w stanie się tego domyślić, patrząc na ogólny stan kolejki.
Przygotowując tę imprezę można było zatem odnieść wrażenie, że pudrujemy trupa - przepraszam - tuż przed śmiercią po raz ostatni ubieramy go w podniszczony garnitur i jedziemy w odświętną podróż (być może ostatnia taką).

Impreza w stylu „retro” odbyła się głównie z myślą o pasjonatach fotografii kolejowej (jak ktoś chce się tyko przejechać to wystarczy wsiąść do rozkładowego pociągu) i … było to zadanie nie łatwe – i to nie tylko ze względu na podejście marketingowe operatora.
Wchodząc na stację w Jędrzejowie Wąskim należy uważać (nie tylko na brak skrajni), ponieważ jeżeli ktoś posiada poczucie estetyki i dobrego smaku to może ono zostać brutalnie ZGWAŁCONE, ale na szczęście wśród całego Disco Polo na szynach znalazło się kilka wagonów zdatnych do jazdy, które wyglądały przyzwoicie. Co do lokomotywy to pomimo chęci pokrycia przez SMK kosztów wykonania nowej reklamy nie udało się ściągnąć napisów, gdyż były zbyt profesjonalnie przyklejone i odchodziły razem z farbą, dlatego kolejarze tuż przed rzejazdem nakleili gustowną wycinankę. Co do zwrotnicy … itd. itp. SMK po prostu było zdeterminowane, aby przejazd się odbył. Wyszło jak wyszło, jak to powiedział Kucyk – „po jędrzejowsku”-  ot, taki „Miś” na miarę wąskich możliwości. Specyficzny klimat był podkreślony przygotowaną przez organizatora muzyką Disco Polo  Mrugnięcie – w końcu jak impreza to impreza.

Ostatecznie obyło się bez strat w ludziach, taborze ani infrastrukturze. Nawet staropolskiego „miłośniczego” wy….aj z kadru prawie nie było pomimo obecności ponad 80 osób – jak widać w kulturalnej atmosferze również można przejechać się pociągiem specjalnym.

Uprzedzając pytania – śpiewnika z przyśpiewkami „Dzień dziś wspaniały, bo kolejka jedzie …” nie planujemy wydać  Język

Na koniec zapraszam do obejrzenia "klasycznych" zdjęć kolejkowych z całego przejazdu do galerii:

http://750mm.pl/index.php?action=media;sa=album;in=140

Poniżej mała próbka  Uśmiech

Piotrek
Mechanik
Długość toru:: 293 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #14 : 11 Maj 2017, 20:50:08 »
+4

Z 11 godzin mi wyszło nie całe 30 minut Uśmiech Zapraszam do oglądania.
https://youtu.be/0AVoltw3_vE
Kolejka
Mechanik
Długość toru:: 207 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #15 : 14 Maj 2017, 19:02:15 »
+2

Zapraszam do obejrzenia moich zdjęć oraz filmów z tego przejazdu.

Zapraszam na moje strony internetowe:
- www.gkw.tw53.webd.pl
- www.transport.tychy.glt.pl
Oraz kanał na YT: www.youtube.com/user/OKz32
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!