Świat kolejek wąskotorowych SMF
06 Czerwiec 2020, 22:49:48 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : Dzisiaj o 00:05:43 
Zaczęty przez Arczi - Nowe: wysłane przez Trabant
Tak... była niedawno na tym forum dyskusja o amerykańskiej koncepcji konserwacji torowiska.

 2 
 : Wczoraj o 23:09:43 
Zaczęty przez Arczi - Nowe: wysłane przez Kucyk
Mają rozmach...

 3 
 : Wczoraj o 22:35:50 
Zaczęty przez Rogoz - Nowe: wysłane przez Kucyk
Kurier Południowy, wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 813) donosi:

Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat?

PIASECZNO W środę na stacji kolejki wąskotorowej odbyło się spotkanie z Bogdanem Pokropińskim, autorem wielu publikacji dotyczących historii kolei, w tym monografii „Kolei Grójecka”, która po blisko 20 latach od wydania doczeka się wznowieniaSpotkanie miało na celu podsumowanie ostatnich 20 lat działalności kolei wąskotorowej na naszym terenie. Dlatego wzięli w nim udział członkowie i pracownicy Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej. - Była to świetna okazja do wspomnień i usystematyzowania wiedzy o najnowszej historii wąskotorówki – mówi Michał Duraj, wiceprezes towarzystwa.

Tadeusz Warsza, drugi wiceprezes PGTKW, opowiadał o początkach Stowarzyszenia, które zawiązało się pod koniec lat 90., kiedy to PKP zamykała wszystkie koleje wąskotorowe w Polsce. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się uchronić zabytkową kolej przed likwidacją. Tadeusz Warsza wspominał trudne początki: zdewastowaną stację, zniszczony tabor i fatalny stan techniczny torów. Z czasem, mimo licznych przeciwności, udało się przywrócić do ruchu pociągi i uporządkować teren. - Było nas na początku siedmiu, mówiono o nas „siedmiu wspaniałych”: Jerzy Chmielewski, Marek Jakubowski, ja, Jerzy Madej, Waldemar Witkowski, Adam Gerstmann i Janusz Sankowski – wspominał Tadeusz Warsza. - To my uratowaliśmy kolej przed zniszczeniem i sprawiliśmy, że stała się wizytówką Piaseczna. Gdyby nie nasze działania, w tym miejscu stałby dziś sklep spożywczy albo osiedle.

Zdzisław Gosk, członek zarządu PGTKW przypomniał historię przejęcia majątku kolejki przez samorządy, a charyzmatyczny kierownik pociągu Kazimierz Piasecki opowiadał o pracy stacji przeładunkowej i pierwszych pociągach turystycznych. Sporo o historii ostatnich 20 lat mówił też Janusz Sędzicki, kolejny legendarny maszynista, który zaznaczył, że najnowsza historia kolejki to nie tylko przyjemne momenty, ale także liczne problemy, z którymi trzeba było się mierzyć w ostatnim czasie.

- Bogdan Pokropiński będzie miał z pewnością wiele cennego materiału do wykorzystania, wierzę że uda mu się dopisać ostatni, niezwykle ciekawy rozdział w historii naszej wąskotorówki – mówi Michał Duraj. - A my tymczasem staramy się patrzeć w przyszłość. Wróciliśmy do przewozów po przerwie spowodowanej koronawirusem, rozszerzamy też naszą ofertę. Od czerwca zapraszamy na zwiedzanie stacji Piaseczno Miasto Wąskotorowe z przewodnikiem. Podczas trwającej około godziny wycieczki będzie można zapoznać się z zabytkowymi halami, obejrzeć maszyny służące do serwisowania wagonów, czy dowiedzieć się jak prowadzone były przewozy na wąskich torach. Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Tomasz Wojciuk

P.S.
Sądzę osobiście, iż opis tego, co działo się przez ostatnie 20 lat, mógł by stanowić scenariusz na niezły film. Ale to tyczy się chyba wszystkich wąskich torów... Hehe...

 4 
 : Wczoraj o 18:30:30 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez MBd1-138
Może i nie będzie tanio, za to będzie kiepsko. Coś za coś...

Swoją drogą to zastanawiam się patrząc na powyższą fotografię jak ci panowie wygrzebią z krzaków to, co wykopali z toru by wywieźć te odpady. Idę o zakład, że ten cały syf zostanie na miejscu.

Źródło fotografii
Oj tam, oj tam. Czepiasz się. 

 5 
 : Wczoraj o 17:53:06 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez Paweł Niemczuk
Powiem tak: na ile znam i pamiętam tamtejsze realia, to i tak cud, że cokolwiek się ruszyło, a zasługa w tym jednego jedynego urzędnika ze Starostwa Powiatowego, któremu w ogóle zależy i który robi, co może by cokolwiek ruszyć z miejsca. Jestem przekonany, że gdy ów człowiek odejdzie ze starostwa w Starachowicach (inna praca, emerytura, cokolwiek), to to wszystko szlag trafi. Andrzej Cygan ze swoim wielkim i niewyczerpanym zapałem dla spraw kolei sam, bez urzędniczego poparcia, wiele nie zwojuje.

 6 
 : Wczoraj o 17:48:52 
Zaczęty przez Referee - Nowe: wysłane przez Paweł Niemczuk
A jak się miewa sprawa z parowozem? Jakieś wieści, nowości? Czy pan Zbynio, fantastyczny współwłaściciel "Warsztatów Parowozowych Gliwice" dał radę go złożyć? Ileż to mamy obsuwy? 2 lata? Trzy?

 7 
 : Wczoraj o 12:24:13 
Zaczęty przez Referee - Nowe: wysłane przez Referee
EKW wznawia kursowanie pociągów: http://www.elk.pl/aktualnosci-wpis/4345/elcka-kolej-waskotorowa-wznawia-kursowanie

 8 
 : 04 Czerwiec 2020, 21:03:50 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez 2xm
Do końca kadencji (może) wytrzyma...

 9 
 : 04 Czerwiec 2020, 20:31:16 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez Kucyk
Może i nie będzie tanio, za to będzie kiepsko. Coś za coś...

Swoją drogą to zastanawiam się patrząc na powyższą fotografię jak ci panowie wygrzebią z krzaków to, co wykopali z toru by wywieźć te odpady. Idę o zakład, że ten cały syf zostanie na miejscu.

Źródło fotografii

 10 
 : 04 Czerwiec 2020, 19:24:29 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez KLAN PALUCHOWSKICH
Niestety myślę że miało być dużo i tanio. Chętnie poznam diagnostę który to odbierze i dopuści

Strony: [1] 2 3 ... 10
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!