Świat kolejek wąskotorowych SMF
31 Maj 2023, 22:01:53 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 10
 1 
 : 28 Maj 2023, 23:30:35 
Zaczęty przez kemot324 - Nowe: wysłane przez kemot324
Trzymam kciuki   

 2 
 : 28 Maj 2023, 09:37:03 
Zaczęty przez Adam W - Nowe: wysłane przez Adam W
Już w nadchodzącym tygodniu odbędą się spotkania konsultacyjne przy udziale UMWŁ, FPKW oraz wykonawcy prac studialnych - Multiconsult Polska, których celem będzie zaprezentowanie wyników dotychczasowych prac studialnych dot. rewitalizacji Kolei Wąskotorowej Rogów - Rawa - Biała oraz oczywiście pozyskanie opinii mieszkańców o tym przedsięwzięciu. Spotkania odbędą się:

Rawa Mazowiecka - 30 maja 2023 r.
w Miejskim Domu Kultury w Rawie Mazowieckiej, ul. Krakowska 6c

Rogów - 31 maja 2023 r.
w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie, ul. Wojska Polskiego 26

Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 17:00.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez FPKW materiałem filmowym:
https://www.youtube.com/watch?v=dqXqwmoji2M
pokazującym codzienne funkcjonowanie jednej z wielu europejskich lokalnych kolei wąskotorowych, austriackiej Zillertalbahn (tor 760 mm). Kolej ta działa wg założeń zbliżonych do objętego pracami studialnymi wariantu W3.


 3 
 : 27 Maj 2023, 01:21:16 
Zaczęty przez Kucyk - Nowe: wysłane przez nexo
Ostatnio wpadłem na niniejszy wątek, chciałem zatem podzielić się informacją w kwestii tajemniczej bocznicy. Jestem niemal przekonany, że nie chodziło tutaj o teren Nitro-Chem, bo ten nigdy nie był w gestii wojska. Teren, wraz z magazynami materiałów wybuchowych, dozorowany był przez straż przemysłową. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że mowa tutaj o bocznicy, która odchodziła od posterunku Prądy. Tam w lesie, na północ od wspomnianego posterunku, znajdowała się rozległa wojskowa składnica amunicji. Pozostałością po niej jest magazyn Muzeum Wojsk Lądowych. W terenie przyległym do niego widoczne są nadal ślady po torowiskach, drogach i utwardzonych placach, fundamentach budynków oraz znajduje się tam także kilka schronów. Dawniej teren ten był pod ścisłą ochroną oraz oczywiście był tajny.

Teren Zachem / Nitro-Chem był ponadto dość charakterystyczny i z pewnością byłby znany maszyniście z Torunia. Zakład ten posiadał rozległe bocznice i w znacznej części prowadził produkcję cywilną.

 4 
 : 26 Maj 2023, 22:54:24 
Zaczęty przez klon200 - Nowe: wysłane przez klon200
Ma powstać atrakcja turystyczna na trasie kolejki wąskotorowej Iłża Marcule

2023-05-26

Kolejka wąskotorowa w Iłży wróciła już na swoje tory. Na wycieczkę możemy się wybrać z Iłży do Arboretum w Marculach. Podróż odbywa się w otwartych wagonach z małą prędkością, więc można podziwiać przyrodę. Włodarze Iłży planują na trasie stworzyć kolejną atrakcję turystyczną.

Gratka dla turystów odwiedzających Iłżę. Można wyruszyć na wycieczkę zabytkową kolejką wąskotorową do pobliskiego Arboretum w Marculach. Trasa liczy 7 km, a wagoniki poruszają się z prędkością 20 km na godzinę. To daje nam możliwość podziwiać widoki. - Na trasie chcemy stworzyć jeszcze jedną atrakcję – mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży:

Chcemy stworzyć na trasie izbę historii kolei wąskotorowej w naszym budynku gminnym w Błazinach Dolnych i wtedy turyści będą mogli się zatrzymać przy tej atrakcji, wysiąść, zobaczyć sobie eksponaty muzealne. Też chcemy poprowadzić boczny tor, który będzie wjeżdżał na ten teren przy izbie i chcemy, żeby tam stacjonowały drezyny rowerowe.

Władze miasta na realizacje pomysłu ubiegają się o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu dla zabytków.

źrodło: https://www.eska.pl/radom/ma-powstac-atrakcja-turystyczna-na-trasie-kolejki-waskotorowej-ilza-marcule-aa-BKa2-9EiN-HhKM.html


 5 
 : 25 Maj 2023, 21:31:42 
Zaczęty przez kemot324 - Nowe: wysłane przez AXEL
Wszystko wskazuje na to że już w czerwcowy długi weekend. Nie zapeszajmy.

 6 
 : 23 Maj 2023, 22:46:19 
Zaczęty przez kemot324 - Nowe: wysłane przez kemot324
Może jestem nudny, ale czy pojedziemy w tym roku?  Co? Co? Co?

 7 
 : 23 Maj 2023, 20:37:47 
Zaczęty przez Sputnik - Nowe: wysłane przez Ariel Ciechański
Witaj Arielu!

Trochę się nie zrozumieliśmy, bo wiadomym jest że wszelaka działalność miłośnicza polegająca na opiece nad czymkolwiek (nastawnie, czołgi, pieski, itp.) musi się skupiać nie na samym miłośniczeniu, ale zdobywaniu funduszy na utrzymanie tego co kochamy, bo za marzenia nic się nie kupi, stąd absolutnie stoję na stanowisku że wszelkie formy pozyskania środków są rzetelne, okuratne, godne i sprawiedliwe.


No cóż, tak to bywa z wymianą poglądów drogą pisemną . Kiedyś pięknie to podsumował Filip B. - że skrobaki i szlifierki i pomarańczowe kamiezelki z czasem trzeba zamienić na kalkulatory, pisanie aplikacji konkursowych i garniaki, by lepiej dbać o obiekt swej miłości.

 8 
 : 23 Maj 2023, 19:22:32 
Zaczęty przez Sputnik - Nowe: wysłane przez Kucyk
Witaj Arielu!

Trochę się nie zrozumieliśmy, bo wiadomym jest że wszelaka działalność miłośnicza polegająca na opiece nad czymkolwiek (nastawnie, czołgi, pieski, itp.) musi się skupiać nie na samym miłośniczeniu, ale zdobywaniu funduszy na utrzymanie tego co kochamy, bo za marzenia nic się nie kupi, stąd absolutnie stoję na stanowisku że wszelkie formy pozyskania środków są rzetelne, okuratne, godne i sprawiedliwe.

W swym komentarzu pragnąłem przekazać me spostrzeżenie, że niestety często dzieje się tak iż działania ograniczają organizacji się do wypowiedzenia kwestii typu "Chodźmy i zróbcie". A to raczej nie wróży niczego dobrego. No bo za te działania musi ktoś zapłacić dokładnie takimi samymi pieniędzmi jakie posiada, czy też potrzebuje każdy z nas.

 9 
 : 23 Maj 2023, 14:34:39 
Zaczęty przez kuracyja - Nowe: wysłane przez kuracyja
Ponieważ inne "najnowsze" wątki nie dotyczą bezpośrednio tego, co dzieje się obecnie z pozostałościami po Piotrkowskiej KD (wątek o zdjęciach, książce, etc.), postanowiłem stworzyć nowy wątek specjalnie pod to. Jeżeli administracja/moderacja uważa że lepiej przyłączyć do innego wątku - to proszę o przeniesienie.

Otóż sytuacja na stacji wąskotorowej w Piotrkowie w październiku 2021 roku wyglądała tak, że niewielka część dachu lokomotywowni w jej południowej części (wybudowanej po WW1 OIDP, prosiłbym o poprawienie jeżeli się mylę bo część północna to 1902) wpadła do środka. Rok później, 30 X 2022 sytuacja była już znacznie gorsza, ponieważ do tego czasu zawaleniu uległa znacznie większa część dachu:


13 grudnia napisałem w tej sprawie pismo do WUOZ w Łodzi. Dzisiaj, tj. po 5 miesiącach, otrzymałem odpowiedź do streszczenia w dwóch punktach:
  • WUOZ przeprowadził kontrolę dwa dni po moim piśmie i stwierdził zły stan obiektu
  • Będzie kontrola "w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami", ale tego gdzie będzie nie napisali (w PKP SA?)

W dalszej części wydarzeń od 2020 roku:
  • PKP SA chce sprzedać teren stacji wąskotorowej z wyłączeniem budynku stacyjnego w drodze przetargu ustnego nieograniczonego (w opisie z kolei stoi że pisemny nieograniczony). Cena orientacyjna wynosi 4 167 000,00 zł. W informacji o przetargu brak informacji że obiekty na działce są wpisane do rejestru zabytków.
  • Równocześnie z powyższą informacją o przetargu (ponieważ można go znaleźć w zakładce "sprzedaż" na stronie PKP SA, a nie w przetargach) na wrotach lokomotywowni pojawiła się płachta że nieruchomość do wynajęcia.
  • Po pracach modernizacyjnych bocznicy na lotnisko w 2022, teren stacji na wysokości peronu zamienił się w składowisko ziemi i starych podkładów. Zostało to wspomniane w piśmie do WUOZ, ale się nie odnieśli do tej kwestii.
  • Na starotorzu między p.o. Bugaj i mostem na Wierzejce pojawiły się panele fotowoltaiczne.

Jeżeli coś więcej się pojawi to postaram się dodać niezwłocznie.

 10 
 : 17 Maj 2023, 14:21:22 
Zaczęty przez Sputnik - Nowe: wysłane przez Ariel Ciechański

Dlaczego to piszę? - otóż moim zdaniem słabością polskich organizacji miłośniczych jest posiadanie dobrych chęci, a nie możliwości. Ja wiem, że jest to temat drażliwy i głęboki jak Rów Mariański, ale pojawiający się cyklicznie od 20 lat. I, niestety, zazwyczaj kończący się prędzej, czy później klęską.

*) wy - niezidentyfikowana bliżej grupa podmiotów, najczęściej konserwator, ministerstwa, samorządy, czy spółki z grupy PKP które rzekomo są zobowiązane do wyłożenia kasy, ale jakoś nigdy jej nie dają, a jak dają to symbolicznie.

Powtarzam jak mantrę - nie każdy jest zlokalizowany jak Piaseczno - 20 km od centrum stolicy kraju, 10 km od ogromnych osiedli mieszkaniowych. Nie wszędzie będzie więc popyt większy niż podaż, nie wszędzie da się skomercjalizować powierzchnie zbędne z punktu widzenia operatora obiektu.  A poza tym z własnego podwórka:
- miasto daje kasę;
- województwo daje kasę;
- konserwator daje kasę;
- MKiDN daje kasę;
- PKP czasami też rzuci jakąś drobną kasę.
Czy drobną? W skali roku suma dotacji może oscylować między 150 a 350 tysięcy złotych . 350 tysi to 200 tysi mniej niż u Ciebie w Piasecznie przychodu z działalności gospodarczej. Po odliczeniu jej kosztów nie wiem czy masz tyle kasy na inwestycje co my z dotacji...

Strony: [1] 2 3 ... 10
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!