Świat kolejek wąskotorowych SMF
21 Maj 2022, 15:19:20 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Txb1-1201  (Przeczytany 13500 razy)
Namreh
Nowicjusz
*
Długość toru:: 17 m

W terenie W terenie

« : 18 Październik 2013, 21:39:55 »
+1

Witam wszystkich!
Po powitaniu, przyszedł czas na pierwszy post. Moim problemem jest Txb1-1201 sportretowany na stacji w Sulejowie. Zdjęcie znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Może moje pytanie wyda wam się zabawne, ale trudno - skąd ta maszyna mogła się tam wziąć? Bazując na informacjach ze Świata Kolei, pierwsze parowozy pracujące na kolejce, po wojnie oznaczono jako Ty2 (prod. Borsig), a ten jeden Kraussa był dwuosiowy, więc ten Txb1 to na pewno nie jeden z pierwszych zakupionych. Ta lokomotywa musiała tam trafić albo później, albo już dużo później czyli po wojnie. Podsumowując:
- Czy ktoś zna historię parowozu Txb1-1201? Jak mógł trafić na PKD? Czy PKP rozdysponowywały swoje maszyny w różne miejsca (przeniesiono go z innej kolejki?), a może ten lok był już na PKD przed wojną? Ktoś ma jakąś teorię?
- Ile i jakie typy parowozów po II WŚ oznaczano jako Txb1? Taka np. Lyd1 to może być Wls150, a równie dobrze Wls180, czy z tą maszyną mogło być podobnie? Wiadomo coś na temat lokomotyw tak oznaczanych?
- Czy ktoś może wie ile mogło po wojnie jeździć takich Txb1 na kolejce piotrkowskiej i w ogóle w kraju? Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje o przed- i powojennym taborze kolejki Piotrków - Sulejów?

Przepraszam jeżeli moje pytania są głupie, ale jak to mówią: Nie jest złym nie wiedzieć, złym jest nie chcieć wiedzieć ;-)
Pozdrawiam
janeczek
Dyrektor
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #1 : 18 Październik 2013, 22:05:37 »
+3

Txb1-1201 to parowóz nr 10 z kolei wrocławskiej. Oznaczenie serii Txb1 na tym parowozie jest oznaczeniem starym, wg którego tak oznaczano parowozy o układzie osi 0-3-1 lub jak kto woli C1t.  Po zmianie zasad oznaczania parowóz dostałby serię Tyb1 ale tego nie doczekał. Zapewne na kolej piotrkowską trafił dopiero po II wojnie.
Namreh
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 19 Październik 2013, 16:15:54 »
0

Po zmianie zasad oznaczania parowóz dostałby serię Tyb1 ale tego nie doczekał.
Po zmianie oznaczeń parowozów w roku 1960? Znasz może dokładniejszą datę złomowania?
P.S. To był parowóz produkcji Borsiga?
janeczek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 19 Październik 2013, 18:44:49 »
0

Został skreślony z inw. PKP w 1955 roku ale aby było ciekawiej nie na kolei piotrkowskiej ale na .... nałęczowskiej. 
Parowóz został wyprodukowany przez monachijską firmę Krauss&Co.
Namreh
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 19 Październik 2013, 19:48:02 »
0

Dziękuje bardzo za te niezwykle ciekawe wiadomości! Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie. Skąd te informacje? Czy zachowały się jakieś księgi inwentarzowe PKP, które pozwalałyby odtworzyć historię danej lokomotywy czy wagonu? Nie podważam wiarygodności tych odpowiedzi (nawet bym nie śmiał ), ciekawi mnie to po prostu, wszak kiedyś PKP musiało mieć jakieś spisy.
janeczek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 19 Październik 2013, 20:41:13 »
0

Skąd te informacje?
Z wieloletnich dociekań, poszukiwań.......
Czy zachowały się jakieś księgi inwentarzowe PKP
Kiedyś były .... a teraz ..... czort wie  

Ale, czy pstryknąłeś zdjęcie tego parowozika? Chyba jest wyrażne skoro podajesz serię i numer.
Namreh
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #6 : 19 Październik 2013, 21:57:06 »
0

Zdjęcie znajduje się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Tryb. i faktycznie jest na tyle dobre, by z łatwością odczytać serię i numer. Nie wiem kto jest autorem. A tak swoją drogą, niestety (na szczęście?) jestem zbyt młody by mieć własne zdjęcia czegoś co jak piszesz złomowano w 1955 roku.
janeczek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 19 Październik 2013, 22:16:53 »
0

Chodziło mi o pstryknięcie zdjęcia parowozikowi na zdjęciu, które jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Czy teraz jasno się wyraziłem?
Namreh
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #8 : 19 Październik 2013, 22:35:56 »
0

A no tak, mogłem się od razu domyślić Zmęczenie robi swoje.
Zdjęcie mi skserowano.
janeczek
Dyrektor

W terenie W terenie

« Odpowiedz #9 : 19 Październik 2013, 22:48:35 »
0

W takim razie zapewne nie będą Tobie robić trudności jakbyś się tam wybrał ze skanerem bądź aparatem fotograficznym.
Namreh
Nowicjusz
*

W terenie W terenie

« Odpowiedz #10 : 19 Październik 2013, 23:49:07 »
+1

Przepraszam, kolejny błąd - nie skserowano, a zeskanowano. Domyślam się, że chciałbyś zobaczyć te fotografie (udostępniono mi kilka zdjęć). Wysłać je jakoś (wiadomość prywatna, mejl), wstawić je tutaj (to legalne?)? Niezbyt obeznany jestem w forach internetowych...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!