Świat kolejek wąskotorowych SMF
19 Sierpień 2022, 22:12:37 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Hrubieszowska Kolej Dojazdowa  (Przeczytany 148139 razy)
Ogoniasty
Dyrektor
Długość toru:: 626 m

W terenie W terenie

Toromistrz wąskotorowy

« Odpowiedz #40 : 01 Czerwiec 2010, 23:32:10 »
0

U mnie w karczewie na zaprzyjaźnionym złomie zostawiłem im na wzór elementy torowe w postaci wkrętu, haku, podkładek torowych typu S42 i S49. Umieszczone zostały w miejscu wydawania pokwitowań za złom Na tym złomie każdy towar jest sprawdzany czy nie ma w nich elementów torów a jak są to wzywany jestem celem sprawdzenia Może warto jest poświęcić kilka podkładek, haków i wkrętów by pokazać jakich elementów nie wolno im przyjmować :wink:

Ale wracając do tej kolejki, to jeżeli kradzieże będą sie nasilać ( a tam nierobów jest od h...ja i ciut ciut ) to nie wiem czy kolejkę Hrubieszowską będzie stać na cotygodniowe łatanie ubytków.

POZDRAWIAM !!!
andrzej2110
Minister
Długość toru:: 2687 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #41 : 01 Czerwiec 2010, 23:39:48 »
0

Myślisz ze skup tak dokładnie sprawdza?? Kiedyś sprzedawałem złom. Facet wszedł na koło przyczepy trzymając się za bortę. Rozejrzał się i kazał zwalić. Gdybym tam miał kilka włazów studzienek albo kilka m szyny to by nie zauważył. O podkładkach albo wkrętach to już wogóle można zapomnieć.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Ogoniasty
Dyrektor

W terenie W terenie

Toromistrz wąskotorowy

« Odpowiedz #42 : 02 Czerwiec 2010, 00:03:10 »
0

Owszem zwalają, później idą po kwit i srebrniki Judaszowe. Następnie kiedy pracownicy złomu wszystko wstępnie sortują, widzą co sie tam znajduje.  Kiedy jest tam przykładowo właz studzienkowy to mają wtedy jego dane na kwicie. Prowadzący skup jeżeli nie wystawi kwitu to w momęcie znalezienia elemętów kradzieży, odpowiedzialność za te przedmioty ponosi prowadzący punkt. Kary są bardzo wysokie, tylko rzadko kto powiadamia władze o znalezisku takiego elementu A warto informować bo gość może stracić koncesje na prowadzenie takiego punktu, a jak wiadomo im mniej skupów tym mniej kradzieży na torach  :wink:

POZDRAWIAM !!!
olgutek
Młotkowy
**
Długość toru:: 80 m

W terenie W terenie

RKW

« Odpowiedz #43 : 02 Czerwiec 2010, 09:36:17 »
0

Cytat: "Ogoniasty"
Stan techniczny poznam za miesiąc ,góra półtora I wtedy będzie wiadomo jaki sprzęt i mniej więcej ile srebrników bedzię potrzebnych na przedsięwzięcie  :wink:  Licze że część ludności miejscowej bezinteresownie pomoże przy udrażnianiu szlaku. :wink:

Ja będę na zamojszczyźnie w ten weekend mogę się przejechać do Hrubieszowa i zdjęć napstrykać, bo na torach to ja się znam średnio.

„ Co mężczyzna przez rok obmyślił, kobieta w jednym dniu obali”.

Demostenes
Ogoniasty
Dyrektor

W terenie W terenie

Toromistrz wąskotorowy

« Odpowiedz #44 : 02 Czerwiec 2010, 19:52:16 »
0

Więc jak możesz to zrób kilka wzdęć zburzonego budynku lokomotywowni w Werbkowicach, i uwiecznij trochę szlaku tej kolejki
 A robót torowych Cie naucze , wystarczy że wyrokiem zostaniesz skazana na ciężkie roboty torowe pod nadzorem kata Ogona  :mrgreen:

POZDRAWIAM !!!
Ogoniasty
Dyrektor

W terenie W terenie

Toromistrz wąskotorowy

« Odpowiedz #45 : 26 Lipiec 2010, 15:06:57 »
0

No . Trzeba troszkę odkurzyć ten temat 

Przeszedłem z buta połowę trasy HKD i zrobiłem wstępną notatkę "OET" czyli "Ogonową Ekspertyzę Toru" 
Zdięcia wyślę komuś , celem wstawienia ich tu na forum, bo sam nie bardzo potrafie Chichot

W dalszej treści postu będe posługiwał sie skalą od 0 do 10 która zobrazuje stan infrastruktury torowej gdzie 0 oznacza bardzo zły, a 10 oznacza stan b.dobry

Kolejkę Hrubieszowską można postawić na tzw. koła, ale tylko (na dzień dzisiejszy) od strony Hrubieszowa.
Ogólny stan toru na odcinkach odkrzaczonych od strony Hrubieszowa  "6"
- Stan zużycia szyn w torze głównym "7"
- stan zużycia podkładów na odcinku zbadanym czyli 2 km od strony Hrubieszowa  "5"
- stan zużycia podkładów na odcinach zarośniętych  "3"
- Przytwierdzenia szyn na odcinku zbadanym 95%
- ilość łubek na odcinkach odkrzaczonych 98%
- stan łubek na odcinku zbadanym  "8"
- ogólny prześwit toru  mieści się w tolerancji i wynosi:
 750mm  +6  -2
Rozjazdy na stacji Hrubieszów: stan ogólny "6"
- stan iglic w rozjazdach w torze głównym  "9"
- stan iglic w torach bocznych "9"
- stan podrozjazdnic "3-4" -Ogólnie do wymiany
- inne elemęty rozjazdów  "8-9"
- stan zwrotników  "brak" - skradzione

Reasumując. Jeżeli chcecie uruchomić pojazdy drezynowe na HDK w Hrubieszowie, trzeba:
- odkrzaczyć teren stacyjny o długości 250m
- odkrzaczyć tor obok budynku szkoły długości 400m
- wyciąć 3 małe drzewka rosnące w skrajni przy semaforze wjazdowym
- oczyścić i skuć asfalt w niektórych miejscach na przejazdach kolejowych

Dla pojazdów ciężkich:
- wymienić średnio co 4 podkład
- odkrzaczyć szlak kolejki
- przeprowadzić naprawę średnią rozjazdów stacyjnych
- oczyścić przejazdy kolejowe.

Reszte danych z odcinka Werbkowice-Lokomotywownia w kierunku Gozdowa opisze  dzis wieczorem edytując ten post .

POZDRAWIAM !!!
pawel.adamczyk
Mechanik
Długość toru:: 261 m

W terenie W terenie

Nałęczów Wąskotorówka
« Odpowiedz #46 : 14 Maj 2011, 23:25:03 »
0

Witam  drodzy forowicze , może ktoś z was wie czy gminy są  zainteresowani nadal ,reaktywacją  kolei Hrubieszowskiej.

Chociażby drezynowej, tak jak wcześniej pisano. Niezdecydowany Z politowaniem

Mam chęć wybrać się do Hrubieszowa zwiedzić tamtejszą kolejkę.

Pozdrawiam.

UNITRA z.r.k    Diora,  Tonsil.
MichałŁ
Dyrektor
Długość toru:: 669 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #47 : 15 Maj 2011, 18:49:05 »
0

Byłem akurat we środę w Hrubieszowie i w Werbkowicach. Wszystko po staremu za bardzo nie ma co zwiedzać. W Hrubieszowie tory zarośnięte ale są, przynajmniej do przejazdu koło PRDM. W Werbkowicach podobno znikają mniejsze elementy torowe (nakrętki itp.)
Thomae
Czytelnik

Długość toru:: 3 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #48 : 28 Wrzesień 2011, 09:33:49 »
+3

Pamiętam czasy, gdy hrubieszowska "ciuchcia" jeździła na linii Strzyżów-Hrubieszów i Hrubieszów-Gozdów-Werbkowice i dalej do Łaszczowa, Wożuczyna...
Niestety niewiele pozostało po tym, co jeszcze 20 lat temu mogliśmy oglądać:

Swego czasu chodziły po naszym miasteczku słuchy, że zostanie odbudowana linia Werbkowice-Hrubieszów. Mimo, że ten element Hrubieszowskiej Kolei Dojazdowej figuruje w dokumentach konserwatorskich jako zabytek, to blisko dwie dekady od likwidacji "wąskotorówki" czas, przyroda i złodzieje zrobili swoje.
Pamiętam, jak jako uczeń początkowych klas szkoły podstawowej chodziłem na stację, by zobaczyć nieliczne już wówczas składy. Widzę jeszcze dziś szlaban i budkę dróżnika na ul. Żeromskiego... Przechodząc się zeszłego lata po terenie stacji Hrubieszów Wąsk., ogarnęło mnie przygnębienie - to już nie to samo miejsce, które pamiętałem z dzieciństwa  Smutny

Jednakże...

Podczas ubiegłorocznej samorządowej kampanii wyborczej, na stronie KWW "Odpowiedzialny Samorząd", zapoznając się z sylwetkami kandydatów, w prezentacji jednego z nich wyczytałem:

...Ma bogate plany na następną kadencję. Na kolejne inwestycje zamierza pozyskać jeszcze więcej unijnych pieniędzy. Marzy mu się - i to całkiem realnie - aby wkrótce przez miasto i podhrubieszowskie wsie znowu jeździła kolejka wąskotorowa. - Byłaby to duża atrakcja nie tylko dla turystów. I nie jest to żadna fantazja. To jest do zrobienia - zapewnia...

Analizując udane akcje społeczne i inwestycje do jakich jako sołtys Brodzicy doprowadził ten kandydat, wywnioskowałem, że nie są to słowa rzucane na wiatr. I mimo, że wypowiedziane w wyborczym ferworze, pociągną za sobą działania, które będą ukierunkowane na wprowadzenie tego planu w życie.
Utworzenie muzeum kolejnictwa wąskotorowego w Hrubieszowie i Werbkowicach, oraz wznowienie kursów na linii Hrubieszów - Werbkowice w okresie letnim, jako turystycznych, było by świetnym sposobem na promocję miasta, powiatu i gmin hrubieszowskiej i werbkowickiej.
Projekt jest bardzo realny, wymaga jednak konsekwentnego i zorganizowanego działania władz samorządowych w tej materii.
Miejmy nadzieję, że nie pozostanie on jedynie w słowach, a przemieni się w czyn, czyn uwieńczony sukcesem. Niemniej jednak z tego, co się orientuję, nie dzieje się nic. Możliwe, że trwają, jak ktoś już wcześniej wspomniał, działania formalne, mające na celu przeniesienie własności z PKP na samorządy gminne.
Co do realizacji owego planu, to linia Hrubieszów-Werbkowice, jako wpisana do rejestru zabytków, powinna być możliwą do odbudowania, jednakże z odcinkiem na Strzyżów nie byłbym optymistą, gdyż torowisko zostało rozebrane, już za budynkiem dawnego budynku Zarządu HKD kończą się tory, teren przeszedł w ręce prywatne, stanęły płoty i budynki... Podobnie rzecz się ma z innymi trasami.

W czasach "tłustych"  HKD wyglądała tak:

Odbudowa odcinka Hrubieszów - Werbkowice to świetny pomysł, ale i wielkie wyzwanie. Torowiska nieużywane ponad dwie dekady, podkłady do wymiany, szyny często do uzupełnienia, przejazdy zalane asfaltem... Dodatkowa kwestia to skompletowanie taboru. Po likwidacji HKD spalinowe lokomotywy i wagony zostały przewiezione na inne linie, bądź zostały sprzedane, zniszczone...
Możliwe, że zastrzyk finansowy z UE na ratowanie tego złożonego zabytku techniki wspomógłby znacznie odbudowę linii, ale pierwsze skrzypce musi grać tu samorząd - starostwo i gminy. Żeby ruszyć tę inwestycję potrzeba też grupy ludzi, która będzie władze samorządowe "zachęcała" do tych działań, wspierała w nich inicjatywą obywatelską, a i czynem społecznym jak będzie trzeba. Potrzebni są dawni kolejarze, którzy zaszczepią fascynację koleją wąskotorową w umysłach młodzieży i powoli, od odkrzaczania, naprawiania torowisk i przejazdu pierwszej drezyny, może dojdzie do wznowienia ruchu na HKD.
pawel.adamczyk
Mechanik

W terenie W terenie

Nałęczów Wąskotorówka
« Odpowiedz #49 : 15 Maj 2012, 16:45:55 »
0

Witam.

Zapytam czy startujący w wyborach Kandydat sołtys Brodzicy  - wygrał je ,miał plan żeby ożywić turystykę w
Hrubieszowie ,wdrażając przejazdy na HKD drezynami. Spoko ?  i ocalić infrastrukturę kolejową ,która się jeszcze zachowała. Niezdecydowany

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2012, 16:50:02 wysłane przez pawel.adamczyk » Zapisane

janeczek
Dyrektor
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #50 : 15 Maj 2012, 19:52:00 »
+2

miał plan żeby
..... wygrać 
pawel.adamczyk
Mechanik

W terenie W terenie

Nałęczów Wąskotorówka
« Odpowiedz #51 : 05 Grudzień 2012, 18:44:35 »
0

Witam.
To jeszcze coś z kolei Hrubieszowskiej.

* 1284012376-2.jpg (61.01 KB, 685x1024 - wyświetlony 1240 razy.)

* 1271393998-2.jpg (55.22 KB, 1024x769 - wyświetlony 1369 razy.)
« Ostatnia zmiana: 05 Grudzień 2012, 18:48:46 wysłane przez pawel.adamczyk » Zapisane

Romas
Zawiadowca
Długość toru:: 409 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #52 : 05 Grudzień 2012, 19:07:00 »
0

To drugie zdjęcie, o ile mnie pamięć nie myli to ś.p. Werbkowice ?

lxd2bartek
Nowicjusz
*
Długość toru:: 17 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #53 : 05 Grudzień 2012, 21:34:23 »
+2

Spacerkiem po HKD , cz. I Małe | Duże

Spacerkiem po HKD, cz. II Małe | Duże

Spacerkiem po HKD, cz. III Małe | Duże
MWT
Uciszony
Nowicjusz
*
Długość toru:: 33 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #54 : 01 Kwiecień 2013, 16:06:41 »
-3

Jak wygląda linia Werbkowice-Hrubieszów dzisiaj?

Proszę nie umieszczać na forum bezsensownych postów nabijających tylko licznik. CAr.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwiecień 2013, 18:23:14 wysłane przez Ariel Ciechański » Zapisane
2xm
Minister
Długość toru:: 1553 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #55 : 01 Kwiecień 2013, 16:18:57 »
+7

Nie wygląda. Ty wiesz, ile tam jest teraz śniegu?

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Skruczaly
Młotkowy
**
Długość toru:: 90 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #56 : 18 Marzec 2014, 03:54:46 »
0

Czy ktoś ma informację na temat budowy obwodnicy Hrubieszowa tzn. tego jak ona wpisuje się ewentualnie w kolejkę...Co?
andrzej2110
Minister
Długość toru:: 2687 m

Na służbie Na służbie

« Odpowiedz #57 : 18 Marzec 2014, 11:07:45 »
-1

Nie wpisuje się http://www.gddkia.gov.pl/pl/a/8058/dk74-obwodnica-hrubieszowa

PS gogle nie gryzie

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
Skruczaly
Młotkowy
**
Długość toru:: 90 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #58 : 18 Marzec 2014, 13:42:00 »
0

Spokojnie wczoraj też to znalazłem tyle że według mapy chyba nowa obwodnica zahacza o tereny po odcinku zlikwidowanym Hrubieszów-Strzyżów... I tutaj moje pytanie czy coś prócz nasypów tam jeszcze zostało...?
Zgroza
Zawiadowca
Długość toru:: 393 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #59 : 28 Sierpień 2014, 20:37:23 »
+2

Dziś na lubelskakolej.net post o możliwościach wskrzeszenia hrubieszowskiej wąskotorówki:

http://lubelskakolej.net/wp/hrubieszowska-kolej-dojazdowa-ostatnia-szansa/

Teraz pojawia się okazja by pomysły te zrealizować, zachowując tym samym ostatnie ocalałe pozostałości po kolejce. To być może ostatnia szansa na ratunek dla resztek Hrubieszowskiej Kolei Dojazdowej.

Strony: 1 2 [3] 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!