Z tą kropką to bym lekko polemizował, ale niestety nie mam za bardzo czasu. Rzucę więc tylko linką i przydługim cytatem:
http://biedronne.home.pl/transformacje/wp-content/uploads/2012/10/tpp_2-2012_traple.pdfIstotne wątpliwości mogą powstawać w kwestii ochrony prawem autorskim elementów projektu budowlanego, na który ostatecznie składa się szereg projektów tzw. branżowych, a więc projekt instalacji elektrycznej, wodno–kanalizacyjnej, klimatyzacyjnej, projekt konstrukcji. A. Kopff przyjmował, że spośród tych projektów jedynie projekt architektury może stanowić utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Pogląd ten, wobec bardzo liberalnego podejścia do przesłanki oryginalności, zdaje się nie być dzisiaj powszechnie podzielany. Przyjmuje się także niekiedy, że przy ocenie zdolności do ochrony konkretnego projektu w każdym przypadku należy badać, czy poza technicznie zorientowanym rozwiązaniem istnieje element estetyczny projektu, mający cechę indywidualnej twórczości. Elementy estetyczne nie powinny być jednoznacznie zdeterminowane cechami użytkowymi dzieła lub względami technicznymi.
[...]
Uważam, że decydujące znaczenie należy przyznać ocenie, czy w konkretnym przypadku istnieje możliwość wyboru elementów treści lub formy opracowania. Czasem doktryna lub orzecznictwo, oceniając zdatność do ochrony dokumentacji technicznej, odwołują się do kryterium statystycznej jednorazowości i pewnej różnicy w stosunku do znanych form wyrazu.
J. Barta i R. Markiewicz przyjmują, iż dokumentacja techniczna może być kwalifikowana jako utwór podlegający ochronie, gdy przewyższa rezultaty oparte na typowej wiedzy w zakresie sporządzania dokumentacji technicznej w takim stopniu, że nabiera cech wyróżniających, przy czym winno się brać pod uwagę zarówno dokumentację już istniejącą, jak i tę, która hipotetycznie mogłaby być stworzona przez inne osoby. Generalnie biorąc, autorzy ci stawiają dokumentacji technicznej wyższą poprzeczkę niż nowość subiektywna, przyjmując, iż jako utwór może być zakwalifikowana tylko taka dokumentacja, która ma pewne cechy wyróżniające i nie jest przedstawiona w banalnej formie, rutynowo stosowanej w tego rodzaju dokumentacji.
[...]
Jeśli intelektualna twórczość przedstawiona w dokumentacji technicznej dotyczy wyłącznie innowacyjnego przedmiotu technicznego, to samej dokumentacji nie możemy przyznać ochrony prawem autorskim. Rysunki techniczne, tak jak w przypadku słownego opisu rozwiązania technicznego, mogą być przedmiotem ochrony prawnoautorskiej, gdy wykazują oryginalność w sposobie prezentacji, a zatem gdy ich celem nie jest wyłącznie podanie cech technicznych, ale także odpowiedni sposób wyjaśnienia.
Ja w praktyce spotkałem się z nieco uproszczoną zasadą:
Jeżeli rysunek ma charakter czysto techniczny (czyli stanowi część dokumentacji służącej wykonawcy a nie np. celom promocyjnym) i w szczególności powstał w oparciu o normy dotyczące rysunku technicznego - nie jest chroniony prawami autorskimi.