Świat kolejek wąskotorowych SMF
11 Października 2025, 11:03:23 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Jak obliczyć pojemność wagonu dla danej szerokosci toru?  (Przeczytany 6802 razy)
p121
Nowicjusz
*
Długość toru:: 20 m

W terenie W terenie


« : 09 Listopada 2016, 22:53:43 »
0

Witam. Potrzebuje zrobić model wagonika z torowiskiem , zwykła "koleba" na materiały sypkie typu urobek,skała,  popularny w wąskim torze 600mm,masowo używany przy budowie fortyfikacji,pchany przez robotników przymusowych w czasie np II wojny.

Myślalem wybrać szerokość toru np 30 czy 40cm ale widzę ze jest to już unormowane i kolejki ogrodowe mają np 127mm, 184mm , 241mm . Generalnie zależy mi by wagon załadowany miał pojemność nie mniej niż 5 wiader 20 litrowych-czyli mogł przewiesc ok 80-  100kg  piasku .  Nigdzie nie znalazłem wyliczeń ile szerokości ma wagon przy torze np 184mm i jaka będzie miał pojemność . Jest gdzieś zdjęcie porównanie szerokosci wagonów dla danego toru i jak się siedzi na wagonie danej szerokości? Pozdrawiam.
Zapisane
CX MANIAK
Mechanik
***
Długość toru:: 177 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #1 : 10 Listopada 2016, 11:55:29 »
0

Typowa koleba ma 0,75 metra sześciennego pojemności. Wynika to z wymiarów. W tym linku masz rysunki znormalizowanych koleb, według normy DIN.
http://www.baggermeyer.de/html/feldbahnmeyer/muldenkipper/muldenkipper.html
Przy pomocy tego łatwo obliczysz wszystkie wymiary i pojemności.
Pozdrawiam
Zapisane
p121
Nowicjusz
*
Długość toru:: 20 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #2 : 12 Listopada 2016, 15:54:51 »
0

Dziękuję, właśnie tego potrzebowałem.Buduję małe przenośne torowisko na początku z jednym tego typu wagonikiem . Raczej dostosuję szerokość torowiska do najbardziej oczekiwanej pojemności.Czyli najpierw powstanie "skrzynia" na urobek a potem sama platforma wagonu i dopiero do jej szerokości torowisko. Wiem ze to nietypowo ale skoro i tak samemu będę wykonywał wagony to nie muszę kierować się innymi skalami.

Zależy mi na mobilności i szybkim składaniu i rozkładaniu- miałem kiedyś PIKO HO i nigdy nie robiłem makiety tylko rozkładałem tory w całym mieszkaniu na raz dzięki czemu układy wciąż były inne i się nie nudziły.  

Myślałem o podobnym połączeniu torów jak w H0 - tzn tor z profilu gdzie z jednej strony do końcówki włożę płaskownik długości ok 120mm  i skręcę śrubami tak by połowa jego wystawała na zewnątrz .Wtedy następny tor wkładamy tak by płaskownik wszedł do środka,a miejsce połączenia będzie można skręcić śrubą z nakrętką. Wadą takiego rozwiązania będzie demontaż torowiska  tylko z jednego lub drugiego końca.
Zapisane
micho
Młotkowy
**
Długość toru:: 136 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #3 : 12 Listopada 2016, 19:58:58 »
0

Napisz proszę o przewidywanej funkcji transportowej Twojej kolejki - czy może kopiesz sadzawkę i trza piasek wywozić?

Jeżeli chcesz połączyć modelarskie budowanie taboru z "małą" funkcja transportową to może tor 7,25 cala (184mm). Wtedy coś już przewieziesz a i w historyczną kolejką też się pobawisz. Może do "roboty" zbuduj wagony uproszczone, a dla zaspokojenia ambicji modelarskich tabor historyczny. Tor 7,25 już w Polsce istnieje.

Poniżej wagonu roboczego zbudowanego na tor 7,25 przez czeski klub SMPD (tam mają splot torów 7,25 i 5").
http://www.smpd.cz/obrazky/olympia/realizace/sterk_01.jpg
http://www.smpd.cz/obrazky/vozpark/nakladni/nakladni018.jpg
http://www.smpd.cz/obrazky/vozpark/nakladni/nakladni017.jpg
http://www.smpd.cz/obrazky/vozpark/nakladni/nakladni012.jpg
http://www.smpd.cz/obrazky/vozpark/nakladni/nakladni016.jpg

Taki wagon możesz też oczywiście zbudować na torze 5" (127mm) tak 4-osiowy wagon przewiezie 150-200 kg.

Dla rozkładanej kolejki poręcznym torem jest 5".
« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2016, 20:39:07 wysłane przez micho » Zapisane

Langsam, langsam, aber sicher. (Pomału, pomału, ale zawsze do przodu.)
CX MANIAK
Mechanik
***
Długość toru:: 177 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #4 : 12 Listopada 2016, 20:31:02 »
0

Ja osobiście gdybym kiedykolwiek budował kolejķę ogrodową, to prześwit miałby dokładnie 300mm. Łatwo przeliczyć wymiary z toru 600mm. Można już tym coś konkretnie przywieźć, o wlasnym tyłku nie wspominając. Argumenty w stylu że nigdzie tym nie pojeździsz, do mnie nie przemawiają. Zresztą na gościnne wyjazdy można zbudować jakiegoś  małego loka z wagonikiem.
Powodzenia w budowie.
Zapisane
micho
Młotkowy
**
Długość toru:: 136 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #5 : 12 Listopada 2016, 21:10:30 »
0

Ja osobiście gdybym kiedykolwiek budował kolejķę ogrodową, to prześwit miałby dokładnie 300mm. Łatwo przeliczyć wymiary z toru 600mm.

Z całym szacunkiem zapewniam Cię, że przeliczanie nawet nietypowej skali nie jest żadnym problemem w porównaniu z innymi trudnościami technologicznymi.

I tak np: jak pogiąć blachę na określonym promieniu, jak spawać by nie pokrzywiło, czy blachy wycinać laserem czy kątówką i poprawić frezarką, jak wytoczyć koła, jak połączyć koła z osią, jak przenieść napęd na osie, skąd resory, maznice - jakie łożyska, moc silników, przekładnia, sterowanie, zwarcie może wysadzić akumulator ..... a o napędzie parowym to już nawet nie będę pisał. Budowa takiego taboru to dorabianie/załatwianie konkretnych części w metalu. Teoretyzować, planować a mieć gotowe do montażu części to wielka różnica.

Na torze 5 calowym i skali 1:5 zaczyna kończyć się duży model, a zaczyna się mała wąskotorówka.

Skala 1:2 na torze 300mm którą sugerujesz to z punktu widzenia budowy już mała wąskotorówka.


Wystąpię teraz jako strażnik unifikacji.

Wręcz przeciwnie trzymaj się standardów tak pisałeś na PW.

5" (127mm) POPULARNY - istnieje w Polsce
(144mm) rzadki w Europie choć w Polsce istnieje
7,25" (184mm) POPULARNY - istnieje w Polsce
9,5" (241mm) rzadki w Europie choć w Polsce istnieje
10,25" (260mm) stosowany w Europie https://www.youtube.com/watch?v=loCXESaTHoo

Warto trzymać się standardów bo:
- możesz pojechać z taborem na inną kolejkę (ja ze swoją już pojechałem)
- możesz sprzedać, wymienić lub kupić tabor
- możesz budować model jako krótką serię modelu w ramach grupy która ma twój standard

Taka kolejka to nie zestaw Piko który jak się znudzi to po roku sprzedaż na aukcji.

Powolutku kolejki ogrodowe będą się rozwijały.


« Ostatnia zmiana: 12 Listopada 2016, 22:10:40 wysłane przez micho » Zapisane

Langsam, langsam, aber sicher. (Pomału, pomału, ale zawsze do przodu.)
Mallet
Mechanik
***
Długość toru:: 248 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 12 Listopada 2016, 22:48:03 »
0

Zrobisz jak uważasz ,ale z doświadczenia wiem że czasem warto trzymać się zunifikowanych rozstawu toru dla tego typu kolejek ,aby później nie żałować decyzji .
Taka budowa pomimo że to tylko koleba to spore wyzwanie ślusarskie ,wiem bo robiłem je w 1:5 na tor 5" .
Podstawą takiej budowy jest podstawowe zaplecze ślusarskie .
Michał ma jak  najbardziej rację w tym co napisał , ten rodzaj hobby jest dla maniaków wąskotorowych ,normalni modelarze nie dadzą sobie z tym rady
Zapisane
p121
Nowicjusz
*
Długość toru:: 20 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #7 : 18 Listopada 2016, 19:14:20 »
0

Dziękuję za odp, założyłem nowy wątek tutaj :

http://750mm.pl/index.php?topic=5065.0

Ponieważ będzie dotyczył całości budowy , a jak wyczytałem w innych tego typu tematach jest tam sporo informacji ,wyliczeń które potem komuś innemu się przydadzą

Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!