Świat kolejek wąskotorowych SMF
23 Luty 2020, 14:36:11 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolej Leśna OTL Zagnańsk  (Przeczytany 44729 razy)
Rogoz
Minister
Długość toru:: 1000 m

W terenie W terenie

« : 15 Listopad 2005, 14:33:57 »
0

Witam

W tym wątku będę chciał nieco przybliżyć temat zlikwidowanej w latach 70-tych XXw. Kolei Leśnej OTL Zagnańsk.
Był to system kolei leśnych rozstawu 600mm z główna stacją węzłową w Zagnańsku, gdzie m.ni znajdowały się warszataty produkujące tabor dla innych kolei leśnych.
Składał się on dwóch głownych odcinków:
- Zagnańsk - Suchedniów z odgałęzieniem na Świnią Górę
- Zagnańsk - Hucisko k. Nowej Słupi z odgałęzieniem na Rudki

Odnośniki do innych stron:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99tokrzyska_Kolej_Le%C5%9Bna

Z góry przepraszam za ewentualny bałagan w postach i fotorelacjach - temat będę sukcesywnie porządkował.
andy
Dyrektor
Długość toru:: 831 m

W terenie W terenie

CiuchciaJKD
« Odpowiedz #1 : 16 Listopad 2005, 15:02:19 »
0

Jak pod koniec zeszłego wieku jeżdziłem do Łodzi to jeszcze w Suchedniowie był tor w asfalcie  obok przejazdu normalnotorowego. Na prawdopodobnie dawnym placu ładunkowym, gdzie prowadził tor była składnica złomu o dźwięcznej nazwie Metalika... szkoda, że nie zrobiłem fotki - Lars i chłopaki mieli by się z czego pośmiać
Kiedyś robiłem trasę rowerową na Rajd Ciekocki - częsciowo dawnym szlakiem wąskotorówki...
Zombi
Mechanik
Długość toru:: 198 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #2 : 16 Listopad 2005, 21:03:15 »
0

piekne jesienne krajobrazy fajnie by bylo gdyby byla tam jeszcze linjia i urzadzic tam impreze z px i jakies foto stopy ... cos pieknego Chichot

Krzysiek
Mechanik
Długość toru:: 150 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #3 : 16 Listopad 2005, 21:06:41 »
0

Cytat: "Zombi"
piekne jesienne krajobrazy fajnie by bylo gdyby byla tam jeszcze linjia i urzadzic tam impreze z px i jakies foto stopy ... cos pieknego :D

O jakim Px'ie mówisz? Pamiętaj, że była to kolei o rozstawie toru 600 mm...

Pozdrawiam
Krzysiek
Zombi
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #4 : 16 Listopad 2005, 21:10:45 »
0

mowie trlyko ze fajne fotki by wyszły gdyby stał px a na jego tle jesienne drzewa w lesie

ok333
Dyrektor
Długość toru:: 596 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #5 : 16 Listopad 2005, 22:39:05 »
0

Zombi,nie przejmuj sie.Ja za to widze tam mojego ukochanego Tx 1112 z Witaszyckiej , a nastepnie  przerzuconego do Hajnowki. A i ,,gar'' przeciwiskrowy ma w sam raz na ten cudowny,jesienny las. I 60 cm jest w sam raz. Ach co to za jazda by byla???Z dziewczyna - na ten przyklad.

Pozdrawiam z deszczowego Kalisza.

ok333  Chichot

Ratujmy Koleje Waskotorowe  !!!
-----------------------------------------------
,, Najlatwiej niszczyc .
   Trudno zachowac to , co warte zachowania.''
Wislawa Szymborska
andy
Dyrektor

W terenie W terenie

CiuchciaJKD
« Odpowiedz #6 : 16 Listopad 2005, 23:29:42 »
0

A takie nie klimatyczne?

Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #7 : 17 Listopad 2005, 08:59:17 »
0

Czy to nie jest przypadkiem Lasek stojący w Zagnańsku?
andy
Dyrektor

W terenie W terenie

CiuchciaJKD
« Odpowiedz #8 : 17 Listopad 2005, 13:40:00 »
0

Cytat: "Rogoz"
Czy to nie jest przypadkiem Lasek stojący w Zagnańsku?

Tak, dokładnie - zdjęcie robione jakieś 15 lat temu ...
PiotrS
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #9 : 13 Luty 2006, 10:17:48 »
0

Ciesze się, że kogos jeszcze interesuje historia suchedniowskich kolejek. Znam dobrze szlak zarówno na trasie Suchedniów - Wykus, jak tez Suchedniów - Świnia Góra. Wychowywałem się obok stacji pkp w Suchedniowie, gdzie jeszcze w latach 80 - tych były relikty bocznicy i gdzieniegdzie nawet szyny. Na początku lat 90 - tych przebudowano rowy przydrożne przy ul. Żródłowej i wtedy zniszczono wiele elementów infrastruktury. Wzdłuż Źródłowej był system jazów i sadzawek skąd lokomotywa pobierała wodę. Częć tych eleemntów sie jeszcze zachowała, ale są słabo widoczne i zarosnięte (np. jaz spiętrzający) koło starej wierzby na Źródłowej przy dyspozytorni kolejowej. Poza tym w lesie jest wiele śladów. Ostatnio powycinano krzaki na odcinku przy Burzącym Stoku i wyrównano nawierzchnie drogi na dawnym nasypie - wyszło wiele podkładów, śrub itp... Szukam jakichś zdjęć z suchedniowskich kolejek. Dziadek mojego kolegi pracował w latach 40 tych, 50 - tych jako kierownik składu drewna przy stacji w Such. Tam rozładowywano składy wąskotorowe i podobno kolega cos jeszcze może nzleźc w domu. Ja mam tylko jedno zdjęcie torowiska obok wspomnianej już wierzby. Znam tez nasyp kolejki wąskotorowej z okresu I wojny światowej, która przebiegała troche inaczej i nie jest zaznaczona na powojennych planach, ale tam oprócz nasypu nic nie przetrwało. Szkoda  budynku lokomotywowni, po którym zostały relikty...... Jeśli dysponujecie jakimi kolwiek informacjami, zdjęciami z suchedniowskich kolejek - dajcie znac proszę!!! Pozdrawiam! Piotr   pskucha@wp.pl

PiotrS
PiotrS
Mechanik

W terenie W terenie

« Odpowiedz #10 : 07 Marzec 2006, 15:01:11 »
0

Orientujecie się czy ten "Las" nadal jest w Zagnańsku, gdzie dokładnie i w jakim jest stanie??? Pozdrawiam! Piotr

PiotrS
Przemek
Dyrektor
Długość toru:: 531 m

W terenie W terenie

« Odpowiedz #11 : 07 Marzec 2006, 15:40:16 »
0

Cytat: "andy"
zdjęcie robione jakieś 15 lat temu ...

:shock:
Na zdjeciach zrobionych rok temu wygląda identycznie.

Cytat: "PiotrS"
Orientujecie się czy ten "Las" nadal jest w Zagnańsku, gdzie dokładnie i w jakim jest stanie???

Chyba jeszcze tam jest. Jego stan to "pomnik".
Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #12 : 07 Marzec 2006, 15:42:09 »
0

Cytat: "PiotrS"
Orientujecie się czy ten "Las" nadal jest w Zagnańsku, gdzie dokładnie i w jakim jest stanie??? Pozdrawiam! Piotr

Las stoi w Zagnańsku, obok przejazdu kolejowego na drodze z Kielc. Stan wizualny niewiele się zmienił od czasu wykonania foty
TW Kolejofil
Młotkowy
**
Długość toru:: 133 m

W terenie W terenie

tomasz.wcislik
« Odpowiedz #13 : 20 Czerwiec 2008, 23:30:14 »
0

Jakieś 4-5 lat temu udało mi się przejść całą trasę od Suchedniowa do Zagnańska, ale odgałęzienia na Świnią Górę nie penetrowałem - trzeba by się kiedyś wybrać. Z zamieszczonych tu fotografii widzę, że sytuacja jest podobna jak na odcinku Zagnańsk - Suchedniów, czyli nasyp i miejscami podkłady, częściej obok drogi w lesie. Gdzieniegdzie zdarzy się jakiś hak w podkładzie albo przepust. Tylko przy drodze Zagnańsk - Borowa Góra zachowała się konstrukcja mostu nad Bobrzą.

Szkoda, że ta kolejka już nie wróci... Przejażdżka przez dzikie ostępy Puszczy Świętokrzyskiej byłaby nie lada atrakcją. Moja mama jechała tamtędy jeszcze w latach 70. pociągiem uruchomionym dla przewodników.

Cóż... Wypada chyba zaczekać, aż w naszym kraju obejmie dyktaturę jakiś MK, to może odbuduje wszystkie dawne wąskotorówki :neutral:

Inż. bud. kol. --> Student mgr. PWr
W budowie rower szynowy v2.0
TW Kolejofil
Młotkowy
**
Długość toru:: 133 m

W terenie W terenie

tomasz.wcislik
« Odpowiedz #14 : 20 Czerwiec 2008, 23:33:46 »
0

Ja również byłbym zainteresowany, gdyby ktoś coś wygrzebał...  wcislik@op.pl

Inż. bud. kol. --> Student mgr. PWr
W budowie rower szynowy v2.0
Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #15 : 04 Listopad 2008, 11:01:44 »
0

Dzięku uprzejmości kolegi Cave z forum www.skarżysko.org zamieszczam fotografie pozostałości po odgałęzieniu na Świnią Górę od odcinka Zagnańsk-Sucheniów.

Na początek mapka:

Resztki studni do wodowania parowozów
Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #16 : 04 Listopad 2008, 11:27:14 »
0

Korzystając z nadzwyczaj ciepłego pierwszego listopadowego weekendu wspólnie z Kristoforem przeszliśmy nasypem kolejki od Zagnańska w kierunku Suchedniowa. Fotorelacja poniżej.

Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #17 : 04 Listopad 2008, 11:39:06 »
0

Poniżej fotorelacja z 2004r. z wyprawy nasypem jakie został po odcinku Suchedniów - Siekierno

Na początek mapa przebiegu kolejki opracowana przez Emibe:

Powyżej przebiegu linii z Suchedniowa widać dwa odgałęzienia kolei leśnej ze Starachowic.

Obiekty na terenie Suchedniowa
Lokomotywownia (zdjęcie w roku 2001):

Zdjęcie ze strony www.fpkw.pl. Autor Andrzej Tajchert

Ruiny lokomotywowni (stan na listopad 2004):

Rampa przeładunkowa drewna obok przejazdu kolejowego w Suchedniowie:

Na rampie kozioł oporowy oraz fragment torowiska:

Przepust pod linią normalnotorową wykorzystywany przez kolejkę:

Szlak kolejki w kierunku Zagnańska (na terenie Suchedniowa)

Wąwóz na skraju lasu (na odcinku od oczyszczalni do przepustu pod linią kolejową):

Nasyp obok oczyszczalni ścieków w kierunku cmentarza:

Most na Kamionce:

Na moście. Widok w kierunku trasy E7:

Nasyp w pobliżu trasy E7 (w oddali widoczna oczyszczalnia):

Szlak kolejki w kierunku Wykusu

Na początku trasy torowisko kolejki ułożono równolegle do linii kolejowej. W oddali widoczny budynek dworca w Suchedniowie:

W okolicach dworca kolejowego

W połowie drogi do Wierzbki

Zbliżając się do Wierzbki szlak kolejki stopniowo obniżał się co spowodowało, że musiał być poprowadzony w wykopie.

Na wysokości przepustu pod linią kolejową szlak przecinał drogę do Wierzbki, a następnie odbijał w kierunku płd-wsch. W uwagi na przeprowdzone prace ziemne w okolicach przejazdu szlak ponownie odnajduje się na skraju lasu:

Na dalszym odcinku szlak kolejki został poprowadzony w wykopie i wykorzytywany jest jako droga leśna do transportu drewna:

Dobrze zachowane pozostałości mostu:

Torowisko w wykopie:

Klimatycznie:

Miejscami pokonanie szlaku napotyka na pewne problemy:

Dobrze zachowany podkład:

Funkcjonujący do tej pory plac składowy drewna. Widoczne poszerzenie nasypu konieczne do zrobienia mijanki:

Ponownie jedziemy po nasypie:

Pozostałości kolejnych mostów:

Resztki mostu na bagnie w okolicach Pajączka (torowisko łukiem zbliża się do drogi brukowanej):

Powoli zbliżamy się do końca:

Koniec szlaku. Polana z placem składowym drewna

Widok na plac składowy z drogi brukowanej proawdzącej do Wykusu
E583.002
Dyrektor
Długość toru:: 540 m

W terenie W terenie

M-sta tr. elektr.

« Odpowiedz #18 : 04 Listopad 2008, 16:58:17 »
0

Ciekawa relacja, przyda mi sie do pracy inzynierskiej , chcialbym zaprotestowac przeciwko nazywaniu tego Świętokrzyską Koleją Leśną, to tak samo jakby śp Pionki nazywać "Mazowiecką Koleją Leśną". Uważam iż nazwa "Zagnańskie Koleje Leśne" a najlepiej "Kolej Leśna OTL Zagnańsk" jest bardziej adekwatna i zgodna z rzeczywistością.

Nazywam się Roman i od 35 lat naprawiam pralkę
Rogoz
Minister

W terenie W terenie

« Odpowiedz #19 : 04 Listopad 2008, 17:47:07 »
0

Postulat przyjęty, zmieniłem nawet nazwę wątku na "Kolej Leśna OTL Zagnańsk".

Kto chętny do edycji wpisu w Wikipedii na http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99tokrzyska_Kolej_Le%C5%9Bna?
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!