„CIUCHCIA” OBCHODZI 115-LECIE
1 lipca 1898 r. otwarto linię kolejki wąskotorowej na odcinku Wrocław-Trzebnica. Trzy miesiące później uruchomiono połączenie do Prusic. Rozstaw szyn wynosił 75 cm. W Prusicach linia łączyła się z Kolejką Żmigrodzko-Milicką. Z Wrocławia do Trzebnicy kursowały 3-4 pociągi dziennie. Tabor kolejki stanowiło 9 parowozów, 24 wagony osobowe i ponad 110 wagonów towarowych. Ciuchcia kursowała 98 lat (do 1991 r.). O Kolejce Wrocławsko-Trzebnicko-Prusickiej pisał w Brzasku VII-VIII z 2000 r. dr Janusz Gołaszewski. Od dawna członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej marzyli o przywróceniu do życia tej kolejki, lub o ocaleniu pamiątek – zdjęć, dokumentów, wspomnień dotyczących naszej „Ciuchci”. Wiele wysiłku TMZT również włożyło w walce o ocalenie infrastruktury linii kolei szerokotorowej Wrocław-Psie Pole-Trzebnica i do reaktywowania linii kolejowej, po której teraz kursują piękne szynobusy (o 120-rocznicy powstania tej kolei pisał dr J. Gołaszewski w Brzasku XV-XVI z 2009 r.).
Pierwsze inauguracyjne spotkanie „pasjonatów” kolejki wąskotorowej z inicjatywy Tomasza Łamasza odbyło się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej, w trzebnickim ratuszu 7 marca 2013 r. Uczestniczyło w nim 11 osób, w gronie których oprócz członków zarządu TMZT m.in. znalazł się również brat Marcin Wojtczak, Piotr Żmuda, Sylwester Nowakowski i Grzegorz Chandoha, który z grupą entuzjastów, powołał do życia „Bieszczadzką Kolejkę Leśną Cisna-Majdan”.
W sobotę 6 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie miłośników dawnej trzebnickiej ciuchci. Uczestniczyło w nim 17 osób, a wśród nich m. in.: sekretarz trzebnickiej gminy Daniel Buczak, grupa mieszkańców Węgrzynowa, członków Grupy Odnowy Wsi, z panią sołtys Małgorzatą Kralką. Były tam także osoby bardzo blisko z „Ciuchcią” związane: Marek Rosiński (kiedyś maszynista) i Irena Bromirska, która przekazała do muzeum dokumenty związane z pracą „na ciuchci” swego, zmarłego męża Józefa Bromirskiego. Uczestnicy obejrzeli film nakręcony w 1991 r., obrazujący ostatni, pożegnalny kurs wąskotorówki z Trzebnicy przez Żmigród i Milicz do Sulmierzyc.
Wiele miejsca poświęcono planowanemu rajdowi trasą trzebnickiej ciuchci, który będzie prowadził z Trzebnicy do Węgrzynowa. Ponieważ droga dawnej kolejki jest od bardzo dawna nieużytkowana, przedstawiciel trzebnickiej gminy zadeklarował pomoc w przeprowadzeniu prac porządkowych – przy wycięciu krzewów rosnących na tej trasie.
Klub Entuzjastów Trzebnickiej Kolejki Wąskotorowej (KETeKaWu) działa przy TMZT, a funkcję prezesa pełni Tomasz Łamasz.
Kolejne spotkanie entuzjastów odbyło się w czwartek 9 maja w Muzeum Regionalnym w Trzebnicy. Grzegorz Chandoha zaprojektował i wykonał logo klubu i planszę z logo klubu oraz ankiety dla członków klubu. Ankiety wypełniło już 10 osób. Tomasz Łamasz przyniósł do Muzeum pierwsze eksponaty na wystawę: tablicę końcową składu kolejowego pociągu, podkładkę stabilizującą szynę wraz ze śrubą i szpilę przechodzącą przez podkład drewniany lub betonowy.
Następne spotkanie odbędzie się w dniu 6 czerwca (czwartek), o godz.19.00 na placu Stanisława Staszica we Wrocławiu, w budynku, w którym mieścił się najdawniejszy dworzec wąskotorówki (dziś jest tam salka katechetyczna).
Prosimy sympatyków „ciuchci” o pomoc w gromadzeniu wszelkich pamiątek – zdjęć, wspomnień, dokumentów związanych z „Ciuchcią”. Muzeum Regionalne jest czynne we wtorki, czwartki i soboty w godz. 12.00- 16.00, tel. 71 387 21 62, e-mail:
tmzt@op.pl OBCHODY 115 ROCZNICY OTWARCIA LINII KOLEJOWEJ
WROCŁAW-TRZEBNICA
RAJD TRASĄ KOLEJKI WĄSKOTOROWEJ – WSPOMNIENIE
sobota 27 lipca 2013 r.
Będzie to impreza zorganizowana dla mieszkańców Gminy Trzebnica oraz zaproszonych gości. Głównymi organizatorami są: Gmina Trzebnica oraz TMZT, a współorganizatorami: TCKiS, ZGK i ERGO. „Komandorem” rajdu jest Tomasz Łamasz.
Część I:
Sala kinowa Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu ul. Prusicka 12
godz. 11.00 - prelekcja dr Janusza Gołaszewskiego – dyrektora Archiwum Państwowego we Wrocławiu – autora książki o wąskotorowej kolejce wrocławsko-trzebnickiej.
- Wyświetlenie filmu o ostatnim kursie kolejki wąskotorowej w 1991 roku.
- Prezentacja fotografii dawnej kolejki.
Część II:
Oficjalne otwarcie rajdu:
- Przejście na teren stacji dawnej kolejki – „Trzebnica Gaj”, ul. Milicka.
- Przecięcie wstęgi przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej.
- Okolicznościowe przemówienia.
- Uroczyste otwarcie rajdu.
- Rajd po wyznaczonej trasie szlakiem trzebnickiej kolejki wąskotorowej – z ul. Milickiej – Trzebnica Gaj przez stację „Trzebnica Zdrój” do wzgórza „Wiszniak” koło Węgrzynowa (granica Gminy Trzebnica).
- Poczęstunek.
Po przemarszu i poczęstunku osoby, które uczestniczyły w rajdzie zostaną dowiezione do Trzebnicy specjalnie podstawionymi autokarami. Teren na przemarsz zostanie przygotowany przez ZGK ERGO sp. z.o.o. Z okazji 115-rocznicy otwarcia linii kolejowej Wrocław-Trzebnica na trzebnickim rynku będzie eksponowana wystawa plenerowa dla mieszkańców gminy. Uczestnicy rajdu maszerować będą i śpiewać (piosenki o tematyce kolejowej) przy akompaniamencie harmonii i gitary Dla dzieci będą przygotowane specjalne niespodzianki. W Muzeum Regionalnym będzie czynna wystawa prezentująca zdjęcia, dokumenty, wspomnienia i zachowane pamiątki związane z trzebnicką kolejką wąskotorową. Zapraszamy do wzięcia udziału w rajdzie całymi rodzinami i wszystkich zainteresowanych.