Świat kolejek wąskotorowych SMF
29 Marzec 2024, 08:12:57 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Kolejki na terenie kujaw  (Przeczytany 72863 razy)
OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« : 08 Wrzesień 2008, 18:44:23 »
0

No to postanowiłem rozpocząć temat na temat kolejek na kujawach. Z tego co wiem takie kolejki posiadały zakłady chemiczne w Inowrocławiu, Cukrownia Inowrocław, Cukorwnia Tuczno, Cukrownia Kruszwica... macie może jakieś zdjęcie tych cudeniek, ja z racji wieku nie byłem w stanie im zrobić zdjęć  :cry:
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #1 : 10 Wrzesień 2008, 13:38:54 »
0

Rozpocząć temat to zbyt lakoniczne określenie. To temat rzeka... Co chciałbyś wiedzieć :?:
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« Odpowiedz #2 : 10 Wrzesień 2008, 15:18:00 »
0

dowiedzieć się czy te linie łączyły się ze sobą, rozstaw i ogólnie jak najwięcej  :roll:
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
PAFAWAG
Mechanik
***
Długość toru:: 172 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 10 Wrzesień 2008, 16:41:28 »
0

Rozstaw to 750/600 mm (sześćsetką była np. kolej gnieźnieńska, ale została przebudowana).
Cytat: "OnlyBreslau"
czy te linie łączyły się ze sobą

Jak najbardziej :smile:
Dobre przykłady to np. Cukrownia Brześć Kujawski i Krośniewicka KD, ale najlepszy to chyba Gnieźnieńska KD - Sompolińska KD (+ kolej cukrowni Gosławice) - Krośniewicka KD.
Zapisane

"Jeśli kolejka tak bardzo przeszkadzała mieszkańcom, to dlaczego podczas ostatniego jej przejazdu wzdłuż trasy musiały stać oddziały milicji, bo ludzie potestowali przeciw jej zamknięciu?" Wrocław Wąsk. - Trzebnica Gaj, 27.05.1967...
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #4 : 10 Wrzesień 2008, 17:18:14 »
0

Łoo jezu to już morze informacji :wink:  Np. koleje cukrowni Wierzchosławice i Tuczno to początkowo 900mm. Kruszwica 716mm. Później całość przebudowano na 750mm i w większości scalono. Niektóre połączenia istniały w różnym okresie czasu... Ogólnie dało się przejechać od Ozorkowa po Nieszawę, Gniezno, Włocławek. Tego się nie da opowiedzieć w jednym poście, to trzeba badać przez lata
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« Odpowiedz #5 : 20 Wrzesień 2008, 19:51:15 »
0

A macie może jakieś zdjęcie kolejki wąskotrowej cukrowni mątwy, bo nigdzie takowej nie moge znaleźć, a jakbyście mieli jakąś mapke z okolic Inowrocławia z liniami wąskotrowymi by było cudnie :wink:
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
marcinsemek
Młotkowy
**
Długość toru:: 130 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #6 : 20 Wrzesień 2008, 20:52:39 »
0

Nie ma. Po tej kolejce został tor w asfalcie za inowrocławiem i wiadukt po którym idą tory normalne.
Zapisane

Wąskotorowiec
OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« Odpowiedz #7 : 21 Wrzesień 2008, 09:33:07 »
0

W Inowrocławiu znalazłem 2 tory na przejezadach, jeden na Mątewskiej i jeden na Wielkopolskiej. Macie może jakieś zdjęcia owej kolejki, albo mape na której jest ona zaznaczona ?  :roll:
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
marcinsemek
Młotkowy
**
Długość toru:: 130 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #8 : 21 Wrzesień 2008, 11:08:36 »
0

Luknij w google.maps, akurat rejon inowrocławia jest w duzych powiększeniach. ładnie widać przebiegi torów na terenie byłej cukrowni.
Zapisane

Wąskotorowiec
han
Czytelnik

Długość toru:: 9 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #9 : 06 Październik 2008, 15:17:38 »
0

Linie na Mątwy pamiętam,  jezdzac poc Katowice-Inowrocław odcinek na Kujawach był zawsze najciekawszy ze względu na waskotorówki własnie.  Za Karczynem jadąc w kierunku Inowrocławia tory kolejki cukrowni Kruszwica bieglu rownolegle do weglowki. Przed samym In. byl trojkat (z tego co pamietam, i stal tam nawet jakis wagon kryty tylko nie wiem czy na torach czy poprostu w trawie), przechodząc pod węglówką tor odgalęzial sie do Balczewa a tor do Mątew odchodzil po niewielkim nasypie (dzisiaj zniwelowany już przez rolnika) w strone Inowrocławia. Był tam zaraz przejazd przez jakąś drogę gruntową gdzie były ustawione krzyże św.Andrzeja.  Tak to wlaśnie zapamiętałem.
Zapisane
OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« Odpowiedz #10 : 07 Październik 2008, 19:12:03 »
0

dostałem książke Kujawskie Koleje Dojazdowe... i dużo się wyjaśniło ja pamiętam jak miałem 8-10 lat jak jeszcze w Kruszwicy jeździła wąskotorówka  :sad:
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
Brood.K
Dyrektor
*****
Długość toru:: 793 m

W terenie W terenie


Nic na siłę. Weź większy młotek.


WWW
« Odpowiedz #11 : 19 Marzec 2009, 16:06:06 »
0

Po uważnej lekturze ;-) Geoportalu, rekord zasięgu na północ to chyba PGR Markowo. To jest na wysokości Suchatówki na normalnym torze, pod samą Puszczą Bydgoską.. Sieć zwyczajnie nie do ogarnięcia , grubą książkę by napisał...
Zapisane

OnlyBreslau
Mechanik
***
Długość toru:: 185 m

W terenie W terenie



adam.maciazek
« Odpowiedz #12 : 19 Marzec 2009, 17:22:05 »
0

Zgadza się wczoraj znalazłę mapę okolic Inowrocławia, znalazłem tam kolejki o których nigdy nie słyszałem  Szok
Zapisane

Ar kas jums patinka, o ne tai, ką jūs pasiūlymas
Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #13 : 16 Czerwiec 2009, 13:19:37 »
0

Witam i od razu przybywam z jednym problemem...

Mnie ciekawi czy to aby nie linie kolejki z Cukrowni Tuczno nie są zauważalne na starych mapach pruskich z okolic Kcyni. To byłby naprawdę pokaźny zasięg. Mapy pruskie są powszechnie dostępne na serwerach projektu MAPSTER. W sumie sporo stamtąd udało mi się wyciągnąć bocznic i linii feldbahnów...
Zapisane

Ha!
ksiezyc_nad_gieesem
Gość
« Odpowiedz #14 : 17 Czerwiec 2009, 01:19:51 »
0

Prawdę powidziawszy chciałbym dożyć czasów, kiedy znajdzie się śmiałek, który ogarnie całość kujawskich kolejek. Kiedyś z braku lepszych zajęć zrobiłem sobie taka rozpiskę i wygląda to mniej więcej tak:

Oczywiście nie jest to mapa całej sieci, bo do tego trzebaby przejrzeć masę przeróżnych kwitów, ale mniej więcej obrazuje wielkość tego zagadnienia.
Szczała na środku pokazuje Inowrocław.

Pozdrawiam serdecznie i śmiało.

ksiezyc_nad_gieesem ...
Zapisane
andrzej2110
Minister
******
Długość toru:: 2693 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #15 : 17 Czerwiec 2009, 07:20:34 »
0

Widzie ze masz zaznaczono kolejkę ze Strzelc. Wiesz może jakie przeznaczenie ona miała??
Zapisane

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
dobrzyn
Minister
******
Długość toru:: 1482 m

W terenie W terenie



bartek.dobrzynski
« Odpowiedz #16 : 17 Czerwiec 2009, 08:22:06 »
0

Ja jestem na etapie ogarniania co do kogo należało. Podobną mapę zrobiłem. Może kiedyś uda się mi się to tu powiesić
Zapisane

Trabant 1.3 '91 "Stanisław"
Trabant 601 '66 "Dziadek"
Romet 100 '83 "Henio"
Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #17 : 17 Czerwiec 2009, 09:38:30 »
0

Dobra robota, mi udało się złożyć tylko wektor dla dwu arkuszy mapy M-blatt. Niestety i na nich wszystkiego nie ma.

A propos mapki to mam pytanie czy mógłbyś udostępnić ją w lepszej rozdzielczości, aby chociaż nazwy były czytelne. Z góry wielkie dzięki

Hmmm... i ja mógłbym sprawdzić gdybym wiedział, o które Strzelce chodzi. W okolicy to raczej popularna nazwa
Zapisane

Ha!
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #18 : 17 Czerwiec 2009, 11:54:05 »
0

Cytat: "dobrzyn"
Ja jestem na etapie ogarniania co do kogo należało. Podobną mapę zrobiłem. Może kiedyś uda się mi się to tu powiesić

A może warto porównać efekty i połączyć siły?
Takie opracowanie to temat na co najmniej dobry artykuł w Świecie Kolei, jak nie na książkę.
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Atterdag
Mechanik
***
Długość toru:: 196 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #19 : 17 Czerwiec 2009, 12:03:07 »
0

Sprawdziłem Strzelce na mapie topo z 1944. Do Strzelc (nad jeziorem Pakoskim jeśli o te chodzi) dochodziły dwa odgałęzienia. Jedno od południowego, a drugie od północnego zachodu. Pierwsze urywało się na polach więc najprawdopodobniej służyło jedynie do zwózki płodów rolnych. Drugie kończyło się na terenie folwarku w Strzelcach, ale... no właśnie, ale... na mapie jest zaznaczone jej przedłużenie, aż na sam brzeg jeziora więc kto wie czy nie było tam jakiejś ładowni na barki, które po jeziorach w okolicy przecież śmigały.

Tyle z poszukiwań...
Zapisane

Ha!
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!