Świat kolejek wąskotorowych SMF
20 Kwiecień 2024, 08:55:05 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Serwer FTP już działa! Szczegóły na forum.
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Drezyna na Ponidziu - dyskusja o skrajni  (Przeczytany 25600 razy)
andrzej84
Zawiadowca
****
Długość toru:: 432 m

W terenie W terenie


« : 18 Czerwiec 2018, 18:23:24 »
+1

Taka oto fenomenalna drezyna z Krakowa ostatnio odwiedziła Ponidzie:

https://www.youtube.com/watch?v=XVPwtcam92g





* P_20180617_162815.jpg (312.12 KB, 972x602 - wyświetlony 974 razy.)

* P_20180617_162823.jpg (302.54 KB, 1020x574 - wyświetlony 956 razy.)

* P_20180617_163322.jpg (296.28 KB, 1040x585 - wyświetlony 935 razy.)
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #1 : 19 Czerwiec 2018, 09:03:57 »
0

Co w niej jest fenomenalnego, te wystające osie? Można by na nich zamontować od razu noże od kosiarki, to jadąc by kosiła krzaki w skrajni ;-)
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
andrzej84
Zawiadowca
****
Długość toru:: 432 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #2 : 20 Czerwiec 2018, 11:29:30 »
0

Wystające osie umożliwią przesunięcie kół pod normalne tory.

Drezynka fajnie wygląda i jest przemyślana, jest trochę jak fabryczny produkt, a nie samoróbka.
Zapisane
prof_klos
Mechanik
***
Długość toru:: 284 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #3 : 21 Czerwiec 2018, 11:28:35 »
0

Bardzo prosty, ale zrozumiały system zmiennego rozstawu osi.
Mnie jednak ciekawi coś innego - jaki napęd ma ów pojazd? Elektryczny? Nie widzę nigdzie silnika, pedałów ani dźwigni.
Zapisane

Filozofia sztuką życia...!
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #4 : 21 Czerwiec 2018, 12:26:12 »
0

Miejsca z przodu są miejscami dla pasażerów, drezyną kieruje się z tylnego rzędu. Przynajmniej tyle wypatrzyłem na tych fotkach.
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
Marcin117
Minister
******
Długość toru:: 1019 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #5 : 21 Czerwiec 2018, 14:41:36 »
+1

Projekt fajny ale skrajnia to chyba wyraz obcy dla konstruktora
Zapisane

andrzej2110
Minister
******
Długość toru:: 2693 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #6 : 21 Czerwiec 2018, 15:42:27 »
0

Widać że silnik spalinowy. Zapewne od jakiegoś kłada lub skutera.
Zapisane

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym,
ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie pr
janeczek
Dyrektor
*****
Długość toru:: 915 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #7 : 21 Czerwiec 2018, 21:00:13 »
+3

Zamiast pierniczyć zawistne "mądrości", lepiej sobie poczytajcie od początku o tej drezynce i jej konstruktorze. A następnie zademonstrujcie swoje wytwory. 

http://forum.modelarstwo.info/threads/drezyna-wyrwiz%C4%99ba.42076/
Zapisane
Marcin117
Minister
******
Długość toru:: 1019 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #8 : 22 Czerwiec 2018, 11:08:41 »
+1

Poczytałem i ciekawi mnie czemu konstruktor nie wpadł na pomysł by przed budową wyszukać wymiarów skrajni wąskotorowej. Jestem pewien że jadąc tą drezyną pozostawiał po sobie ślady w terenie, szczególnie w Pińczowie gdzie przed stacją jest kilkanaście ogródków/kwietników które stoją w skrajni.


Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.koleje.wask.pl/przepis.php?plik=w1.inc#par5
Zapisane

andrzej84
Zawiadowca
****
Długość toru:: 432 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #9 : 22 Czerwiec 2018, 14:28:01 »
+2

1. Pytanko do administratorów forum, kiedy będzie możliwa rejestracja, gdyż teraz podobno nie działa, a kolega który zbudował drezynę chciał się zarejestrować.

2. Znalazł się nam obrońca ogródków w Pińczowie będących de facto na terenie kolejowym, gdzie samowolka i dzikie przejazdy nawzajem się popędzają, ręce opadają, szok. Nielegalne ogródki ważniejsze i świętsze od kolei. Przez takie podejście m.in. w Pińczowie mamy to co mamy, rondo na stacji itd. zamiast kolei czyli dziadostwo bo wąski tor zawsze można zepchnąć na dalszy plan, przecież to tylko kolejka i ciufcia. To czy pojazd mieści się w skrajni to powinna być sprawa kolei, zarządcy i użytkownika, konstruktora, a nie obaw o coś czego tam nie powinno być. Niestety taka to mentalność,  zaraz będzie trzeba te tory w Pińczowie ściągać bo np. wagony jak przejeżdżają to cień rzucają na kwietnik, albo nowa kanalizacja będzie kładziona, wszystko ważniejsze od kolei nawet kwietnik.
Zapisane
Ariel Ciechański
Administrator
*****
Długość toru:: 973 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #10 : 22 Czerwiec 2018, 14:43:16 »
0

1. Pytanko do administratorów forum, kiedy będzie możliwa rejestracja, gdyż teraz podobno nie działa, a kolega który zbudował drezynę chciał się zarejestrować.

Rejestracja została zamknięta z powodu zbyt dużej liczby rejestrujących się botów....
Zapisane

Pozdr.<br />CAr.<br />
Marcin117
Minister
******
Długość toru:: 1019 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #11 : 22 Czerwiec 2018, 15:39:07 »
0

(...)
2. Znalazł się nam obrońca ogródków w Pińczowie będących de facto na terenie kolejowym, gdzie samowolka i dzikie przejazdy nawzajem się popędzają, ręce opadają, szok. Nielegalne ogródki ważniejsze i świętsze od kolei. Przez takie podejście m.in. w Pińczowie mamy to co mamy, rondo na stacji itd. zamiast kolei czyli dziadostwo bo wąski tor zawsze można zepchnąć na dalszy plan, przecież to tylko kolejka i ciufcia. To czy pojazd mieści się w skrajni to powinna być sprawa kolei, zarządcy i użytkownika, konstruktora, a nie obaw o coś czego tam nie powinno być. Niestety taka to mentalność,  zaraz będzie trzeba te tory w Pińczowie ściągać bo np. wagony jak przejeżdżają to cień rzucają na kwietnik, albo nowa kanalizacja będzie kładziona, wszystko ważniejsze od kolei nawet kwietnik.

1. Przedstaw proszę gdzie bronię tych nieszczęsnych ogródków, bo ja jakoś nie mogę znaleźć niczego co by popierało twoje słowa.
2. Sam jeździłem tam wielokrotnie drezyną która spełnia przedstawione normy i mimo tego szorowaliśmy po betonie/kamieniach więc jeżeli już schodzimy na ten temat to jestem zdecydowanie za tym by je zlikwidować.
3. Jak się buduje pojazd, bez względu na to czy drogowy, kolejowy czy lotniczy to stopień wnikliwości w przestrzeganie obowiązujących norm świadczy o wiedzy i doświadczeniu konstruktora. Szczególnie jak te normy są powszechnie dostępne w internecie.
Zapisane

2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #12 : 22 Czerwiec 2018, 18:20:53 »
+3

Marcinie, zerknij jeszcze raz na rysunek skrajni, który sam wrzuciłeś. Te osie nie mają 2 m długości...
Takie wystające osie mogą być pułapką dla osób stojących zbyt blisko toru (np. gdy drezyna podjeżdża, a oni szykują się do wsiadania czy wysiadają przed całkowitym zatrzymaniem), ale nic nie wskazuje na to żeby wystawały poza skrajnię.
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Ariel Ciechański
Administrator
*****
Długość toru:: 973 m

W terenie W terenie



WWW
« Odpowiedz #13 : 22 Czerwiec 2018, 18:39:37 »
+2


1. Przedstaw proszę gdzie bronię tych nieszczęsnych ogródków, bo ja jakoś nie mogę znaleźć niczego co by popierało twoje słowa.
2. Sam jeździłem tam wielokrotnie drezyną która spełnia przedstawione normy i mimo tego szorowaliśmy po betonie/kamieniach więc jeżeli już schodzimy na ten temat to jestem zdecydowanie za tym by je zlikwidować.
3. Jak się buduje pojazd, bez względu na to czy drogowy, kolejowy czy lotniczy to stopień wnikliwości w przestrzeganie obowiązujących norm świadczy o wiedzy i doświadczeniu konstruktora. Szczególnie jak te normy są powszechnie dostępne w internecie.

Odp Wojtka, autora drezynki:

Drogi Marcinie brzydkie wyrazy skierowane do konstruktora został w domu proszę. Co prawda pracuje w służbie zdrowia, Ale to nie znaczy że nie potrafią czytać ze zrozumieniem i że nie analizowałem wcześniej wszystkich wytycznych. Osie które tak bardzo kuje cię w oczy mają długość 1520 mm i pozwalają mi ustawić rozstaw właściwy dla normalnego toru. Nie wiem jak ty rozwiązałeś ten problem, z pewnością lepiej. Chętnie zobaczę i przerobię u siebie. Piszesz tutaj o rzekomej bliskości Ogródków i innych przeszkód, jednoznacznie wskazuje to na to że nigdy tam nie byłeś. Ogródki od toru oddziela ścieżka i Chodnik, są około 4m od toru. Moje Osie się nawet do tego nie zbliżają. Oczywiście wiem, że każda matka patrzy z miłością na swoje nawet najgłupsze dziecko i to żelastwo dla mnie wlasnie tym dzieckiem jest. Nie wiem jak w innych miejscach, ale szlak Jedrzejow, Pińczów, hahdaszek pokonuję bez problemów. Pozdrawiam „Wyrwiząb”
Zapisane

Pozdr.<br />CAr.<br />
kalito
Administrator
*****
Długość toru:: 1512 m

W terenie W terenie



kalito1982
« Odpowiedz #14 : 22 Czerwiec 2018, 18:43:52 »
+2

1. Pytanko do administratorów forum, kiedy będzie możliwa rejestracja, gdyż teraz podobno nie działa, a kolega który zbudował drezynę chciał się zarejestrować.

Rejestracja została zamknięta z powodu zbyt dużej liczby rejestrujących się botów....

Paweł pracuje nad przeniesieniem forum na nową wersję SMF. Jeśli to rozwiąże problem botów to możliwość rejestracji zostanie przywrócona. Póki co mogę ręcznie dodać użytkownika, więc jeśli znasz kogoś kto chce się zarejestrować to poproś go o wysłanie maila na adres forum@750mm.pl. Dzięki.
Zapisane

Pozdrawiam
Kalito
Piszę w miarę poprawnie po polsku.
Marcin117
Minister
******
Długość toru:: 1019 m

W terenie W terenie


Student - Drezyniarz


WWW
« Odpowiedz #15 : 22 Czerwiec 2018, 19:03:06 »
-2

HOLA! Gdzie zostały prze zemnie użyte jakiekolwiek brzydkie wyrazy? Proszę o konkretne przykłady inaczej będę zmuszony nazwać pana Wojtka kłamcą. Jestem wąskotorowym drezyniarzem z 10 letnim stażem i stawiam 4-pak dowolnego piwa na zakład że ta drezyna nie spełnia przynajmniej jednego wymiaru ze skrajni którą przedstawiłem powyżej. Problem ten mają prawie wszystkie drezyny w Polsce które widziałem, a i większość węgierskich jak i ta którą ja użytkuje regularnie więc nie twierdzę że jestem Alfą i Omegą ale kategorycznie sprzeciwiam się przypisywania mi wypowiedzi które nie padły z moich ust!

A co do czytania ze zrozumieniem; nigdzie w swoich wypowiedziach nie odnosiłem się do szerokości osi. To nie ten wymiar jest problemem.

Zapisane

2xm
Minister
******
Długość toru:: 1560 m

W terenie W terenie



« Odpowiedz #16 : 22 Czerwiec 2018, 19:16:29 »
0

Więc zamiast się wyzłośliwiać i filozofować może od razu napisz, jakie masz konkretnie zastrzeżenia? Ułatwiłoby to dyskusję. Zakładając, że dół osi jest ponad 10 cm nad główką szyny, jedynym elementem niemieszczącym się w skrajni wydaje się być przekładnia. Tyle, że ona nie bardzo koliduje z czymkolwiek obok toru... chyba że koło Pińczowa ludzie zaczynają urządzać ogródki w torze, to wtedy ok.
Zapisane

Podejrzewam, że u źródła tej wiadomości kryje się czyjaś kpina, bardziej lubiana w Polsce niż uznanie dla prób postępu (...).
Drezyniarz
Młotkowy
**
Długość toru:: 113 m

W terenie W terenie

Cenzura to początek DYKTATURY


« Odpowiedz #17 : 22 Czerwiec 2018, 19:25:01 »
+1

To u mnie najniższy element drezyny jest 80mm nad główka toru i to JA PODPISUJE SIĘ NA OGRÓDKACH PIŃCZOWSKICH  i co z tego trochę zgrzytu i poprzestawianych rabatek wielkie mi co
Zapisane
Bogdan_KRK
Zawiadowca
****
Długość toru:: 435 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #18 : 22 Czerwiec 2018, 21:30:59 »
+2

Witam! Bardzo lubię,kiedy w wątku ŚwKD pojawiają się nowe posty. Tym razem,postanowiłem dodać swoje przysłowiowe "3 grosze". Temat nowej drezyny,poruszył kilku kolegów z TZF. Jedni wychwalają,inni wynajdują wady projektowe niezgodne z przepisami, a jeszcze inni ogólnie marudzą z zazdrości. Jako współorganizator ośmiu pikników drezynowych w Jędrzejowie,widziałem wiele konstrukcji. Naszych, powstałych na bazie polskiej mikolskiej myśli technicznej,jak i z zagranicy.Każda jest "jedyna w swoim rodzaju" dla swojego konstruktora. Pamiętam,kiedy kilka lat temu pojawiła się drezyna o zmiennym rozstawie  naszego Kolegi Michała Jurkiewicza. To była sensacja! Brała udział w wielu zlotach i wzbudzała sensację z powodu modułowej konstrukcji.Jakoś nikt nie "jęczał",że ma tak długie osie,tylko zazdrościł możliwości jazdy po torze 1435. Przeszła później kilka modyfikacji i stała się wzorem dla drezyny kol Wyrwizęba. I są to 2 drezynki jakie znam,którym można pożyczyć "szerokości". A jeśli chodzi o skrajnię w Pińczowie... Cóż,dawniej jak kolejka kursowała rozkładowo,to nikt nie stanął zbyt blisko  krawędzi peronowej,bo bał się, żeby mu gumiorów nie oberżnęło.A teraz ekspansja lokalsów na tereny kolejowe (czyli niczyje) wychodzi poza wszelkie granice. A jeśli chodzi o ogródki przy torach i NIELEGALNE dojazdy do posesji,to tylko "hrabina" Kolegi Jacentego miała problemy z wieszaniem się na osłonach piast od kół w wersji przyczepa (jeśli o jakimś wydarzeniu zapomniałem,przypomnij Marcinie). Reszta tego "ustrojstwa" mniej lub bardziej awaryjnie śmigała po szlaku. I należy się tylko cieszyć,że pojawiła sie osoba,która nie tylko marzy o własnej drezynie,ale takie marzenia realizuje!  I śmigaj Kolego Wyrwizębie po wąskich i szerokich torach aż malkontentom same zęby powypadają z zazdrości! Pozdrawiam.Bogdan
Zapisane

"Mędrzec ciągle się uczy, głupiec już wie wszystko"
PiotrS
Mechanik
***
Długość toru:: 233 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #19 : 23 Czerwiec 2018, 17:25:55 »
+2

Wygląda na to, że właścicielem przedmiotowej drezyny jest nasz kolega z osiedla.  Tak Bogdanie... kolejny sympatyk kolejnictwa od nas z osiedla.  I tu kolejna niespodzianka, ponieważ nigdy nie kojarzyłem Wojtka z wąskimi torami, a raczej z eksploatacją taboru normalnotorowego. Spotykamy się od czasu do czasu z aparatami przy torach i w sumie to znamy się z czasów zawiązywania krakowskiego SMK w 2005 r. Także przy okazji pozdrawiam serdecznie.
Na mechanice się nie znam, ale jak dla mnie to jest pojazd rewelacyjny. Natomiast nasuwa mi się pytanie czy tak szeroka skrajnia pozwoliła na bezproblemowe przemierzenie szlaku JKD? Mam na myśli np. krawężniki, drzewa, trzciny i słupy konstrukcyjne wiaty peronowej.

Pozdrawiam serdecznie.

PiotrS
Zapisane

PiotrS
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!