Świat kolejek wąskotorowych SMF
17 Czerwca 2024, 07:17:36 *
Witaj
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
w6 i... Rp 1: Profil 750mm.pl na facebooku
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Newsy  (Przeczytany 193893 razy)
MBd1-138
Młotkowy
**
Długość toru:: 109 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #160 : 05 Stycznia 2019, 23:53:48 »
0

I hołota będzie szła na skróty.
Zapisane
majster
Mechanik
***
Długość toru:: 168 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #161 : 19 Czerwca 2019, 16:34:41 »
0

Powiat gnieźnieński ogłosił konkurs na nowego operatora:

http://bip.powiat-gniezno.pl/gnieznop/bip/ogloszenia/pozytek-publiczny.html?pid=4918&searched=kolej&highlight=ajaxSearch_highlight+ajaxSearch_highlight1
Zapisane
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #162 : 22 Czerwca 2019, 00:20:05 »
0

Dość interesująca formuła. A liczba podmiotów spełniających wymagania bardzo ale to bardzo ograniczona. O ile dobrze liczę - sześciu w całym kraju.
I ciekawe, czy dobrze zgadłem, kto zostanie zwycięzcą
Zapisane
Kajetan
Dyrektor
*****
Długość toru:: 560 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #163 : 23 Czerwca 2019, 22:37:46 »
0

Bardzo ciekawie sformułowany przetarg...
1) "oświadczenie o nie działaniu w celu osiągnięcia zysku" - czyli zostają tylko fundacje i stowarzyszenia
2) ruch ma ruszyć od 22.07 a rozstrzygnięcie przetargu jest 10.07 - "bardzo" dużo czasu na przygotowania, w szczególności papierologię w UTK
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #164 : 01 Lipca 2019, 16:50:33 »
0

A tymczasem do Ostrowa przez Powidz i Przybrodzin MPK Gniezno uruchomiło  kursy autobusowe linii 33 w soboty i niedziele w zamian za niekursującą kolejkę i upadły PKS.
http://www.mpk.gniezno.pl/aktualnosc/143-od-2006-czwartek-boze-cialo-do-konca-wakacji-autobusy-na-plaze
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
majster
Mechanik
***
Długość toru:: 168 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #165 : 21 Sierpnia 2019, 15:16:44 »
+6

Po wielu problemach udało się wreszcie zakończyć przywracanie Lxd2-313 do stanu czynnego. 


* Lxd2-313.JPG (388.74 KB, 1546x1160 - wyświetlony 997 razy.)
Zapisane
Jsz
Zawiadowca
****
Długość toru:: 402 m

W terenie W terenieJakub Szadkowski
« Odpowiedz #166 : 22 Sierpnia 2019, 16:59:10 »
0

Bardzo ładnie pomalowana maszyna, w barwy prawie jak fabryczne.Czy kolory były dobierane według wzornika RAL?
Zapisane

Jakub Szadkowski
majster
Mechanik
***
Długość toru:: 168 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #167 : 22 Sierpnia 2019, 17:42:01 »
0

Schemat malowania jest taki sam jak na 343 w 2015 roku, z tym, że czerwony jest ciemniejszy. Odcień czerwonego był dobierany metodą "prób i błędów" w sąsiadującej ze stacją GKW mieszalni farb, nie wiem czy ma odpowiednik w RAL, ale moim zamierzeniem było, aby był bardziej zbliżony do fabrycznego.
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #168 : 31 Sierpnia 2019, 13:25:20 »
+3

Portal Przemiany Gniezno informuje:

We wrześniu nareszcie wyjedzie na żelazny szlakCzy nowy sezon turystyczny zacznie licząca już ponad 130 lat Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa? Okazuje się, że tak i nastąpi to na początku września. Przypomnijmy, nowym operatorem GKW jest Biuro Utrzymania i Eksploatacji Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej i jak poinformowano w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, wąskotorówka będzie jeździć weekendami po żelaznym szlaku przez cały wrzesień.

Przez cztery lata kolejka nie była używana i trzeba było wykonać wiele napraw. Firma z Mnichowa cały czas pracuje nad tym, by kolejka otrzymała licencję na torowisko. To firma zajmująca się układaniem torów dla kolei szerokotorowej. Trzeba jednak wymienić sporo podkładów oraz doprowadzić torowisko do takiego stanu, by mogło spełniać wymogi otrzymania licencji. Z taborem jest lepiej, gdyż operator zna się na tym. Podwozia wagonów wymagają przeglądu, a lokomotywa spalinowa typu rumuńskiego, która pociągnie wagony, została już naprawiona. Lokomotywa ta wymaga pozwoleń z Urzędu Dozoru Technicznego. Dodatkowo mamy jeszcze trzy takie spalinówki.

Torowisko przed stacją Gniezno wolontariusze chcieli naprawić sami. Było tam wiele przegnitych podkładów. To zostanie naprawione przez wspomnianą firmę z Mnichowa. Całe torowisko zostało odświeżone na odcinku Gniezno – Jelonek więcej niż w połowie.

Wkrótce ruszą przejazdy pasażerskie. Do gnieźnieńskiej bany wsiądziemy już 8 września. Przygotujemy dwa kursy – o godzinie 12 i 14 – powiedział Wojciech Krawczyk, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, któremu podlega GKW. Zdaniem W. Krawczyka program przygotowany na stacji Gniezno tego dnia będzie bardzo różnorodny, gdyż w uruchomienie GKW wpisane zostało Centrum Kultury „Scena To Dziwna”. Realizowany jest obecnie projekt „Stacja Kultura”. – Będzie malowanie piaskiem, warsztaty mydełkowe, słodki poczęstunek dla dzieci. Wystąpi też zespół muzyczny. Będą dodatkowo warsztaty z malowania ekologicznego. Na jednym z peronów na stacji Gniezno wąskotorowe mamy już wagon – galerię, w kolejnym wagonie przygotowywana jest mała galeria kolejnictwa. W wagonie 3AW prowadzone będą warsztaty dla dzieci, a w wagonie – platformie (otwarty – przyp. aut.) zwiedzający dworzec będą mogli posiedzieć i odpocząć. Na samej stacji otworzymy punkt z małą gastronomią. Planujemy, że kolejka będzie kursowała w każdy wrześniowy weekend cztery razy, w soboty i w niedziele – poinformował szef powiatowej komunikacji i transportu.

JAROSŁAW WALERCZAK
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #169 : 08 Września 2019, 18:58:31 »
+1

Portal NaszeMiasto dziś zapodał że jednak ruszyła!

Tłumy gnieźnian na ponownym otwarciu Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej i "Stacji Kultura"!

Po kilkuletniej przerwie ponownie wyruszyła Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa na odcinku Gniezno – Jelonek. Na stacji kolei wąskotorowej miała miejsce jeszcze jedna inauguracja, a mianowicie "Stacji kultura", czyli tymczasowej siedziby Centrum Kultury "Scena To Dziwna".
Zobaczcie jak wyglądał ten piknik!


W niedzielę, w samo południe rozpoczęła się nowa przygoda Gnieźnieńskiej Kolej Wąskotorowej. Po kilku latach ponownie została uruchomiana kolej na trasie Gniezno - Jelonek.

- Właściwie nie mając pieniędzy, próbujemy stworzyć coś. Sprawa nie dotyczy tylko kolejki wąskotorowej, ale także sfery kulturalnej. Za to jestem wdzięczny moim pracownikom, bo dzięki ich ciężkiej pracy mamy taki efekt końcowy, z którego jestem bardzo zadowolony - mówił na konferencji poświęconej dzisiejszej imprezie Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego.

Na torach stanęła dzisiaj lokomotywa, która przez 10 lat była zdekompletowana w garażu i ponownie została złożona i wyjechała na tory, ciągnąc za sobą dwa wagony. Zainteresowanie przejazdem tą kolejką przerosło jakiekolwiek oczekiwania organizatorów, ponieważ chętnych z każdą kolejną przejażdżką przybywało.

Gnieźnieńska Kolejka Wąskotorowa kursować będzie regularnie w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12:00 oraz 13:30. Ceny biletów wynosić będą 5 zł od osoby dorosłej, 3 zł bilet ulgowy, dla młodzieży z legitymacją szkolną. Dzieci poniżej 7 roku życia pojadą bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej.

Oprócz przejazdu na wszystkich, którzy pojawili się na terenie stacji kolejki wąskotorowej w Gnieźnie czekało wiele atrakcji w ramach rodzinnego festynu, a wśród nich m.in. kreatywne warsztaty z tworzenia mydeł, dekorowania materiałowych toreb czy tworzenia obrazka na chodniku za pomocą kolorowego piasku. Wszyscy chętni mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w spersonalizowanym w tematyce Kolejki FOTOLUSTRZE. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zespół Dixie Team z Mogilna.

W niedzielę nie tylko kolejka wąskotorowa otwiera się dla gnieźnian, ale także Centrum Kultury Estede otwiera swoją "Stację Kultura", w ramach której organizowane będą:
* w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 9:00 do 12:00 liczne warsztaty dla przedszkoli i szkół podstawowych,
* w każdą środę w godzinach od 18:00 do 19:30 organizowane będą otwarte zajęcia fotografii kreatywnej dla młodzieży szkół średnich.

Zapraszamy!

Warto dodać, że uruchomienie oferty kulturalnej Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej nie byłoby możliwe bez znacznego zaangażowania środków z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego oraz współpracy z innymi samorządami. W bieżącym roku środki finansowe przeznaczone na niezbędne naprawy torowiska oraz infrastruktury towarzyszącej GKW, na odcinku Stacja Gniezno – stacja Jelonek, wraz z kosztami uruchomienia przejazdów wyniosły łącznie 160 tys. zł z czego 60 tys. zł i pochodziły z pomocy finansowej ze strony Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo w budżecie Powiatu zabezpieczono 10 tys. zł na realizację projektu „Stacja Kultura”.

Magdalena Smolarek

-------------------------------------o--------------------------------------

Oglądając galerię jakoś mi tak zapachniało paździerzem. Wiecie - taki jarmarczny melanż wszystkiego i zarazem niczego w oprawie robionej "na sztukę". Bez specjalnego wysiłku i dbałości o estetykę. Taka powiązana na supełki foliowymi taśmami impreza którą można porównać do landszaftu oprawionego w ramy z płyty wiórowej.
Oczywiście być może też tak iż Autorce daleko do fotografa stąd ta moja, być może nieco pozbawiona euforii komenta, z resztą sami oceńcie. Grunt, że ruszyła!
Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
piter
Nowicjusz
*
Długość toru:: 15 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #170 : 08 Września 2019, 21:02:58 »
0

https://www.youtube.com/watch?v=Wrs7vKoNSCs
Zapisane
Tw53 Rudy
Zawiadowca
****
Długość toru:: 407 m

W terenie W terenie


WMD Rudy > WMD Bytom Karb Wąsk.


« Odpowiedz #171 : 09 Września 2019, 23:01:05 »
0

Chyba już można przenieść temat do działu ,, CZYNNE"
Zapisane

Wąski tor pod parą !
|13 czynnych parowozów|1 w naprawie|3 oczekujące naprawy|
majster
Mechanik
***
Długość toru:: 168 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #172 : 05 Grudnia 2019, 14:07:37 »
0

https://www.gniezno24.com/reportaze/item/19116-gniezno-ktorego-juz-nie-ma-kolejka-dziecieca-w-parku-piastowskim

Trochę nie na temat, ale też o kolei wąskotorowej w Gnieźnie.
Zapisane
ronnie861
Młotkowy
**
Długość toru:: 82 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #173 : 03 Stycznia 2020, 14:13:16 »
0

W dniu 12.01 na finał WOŚP pojedzie znowu Bigos Express. Mają być 3 pary pociągów do Jelonka. Na plakacie podane są godziny 10:00 - 14:00.
Zapisane
ronnie861
Młotkowy
**
Długość toru:: 82 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #174 : 08 Stycznia 2020, 09:22:50 »
+1

Więcej informacji:

http://gniezno24.com/kultura/item/19449-stacja-kultura-zaprasza-na-kolejke-z-wosp
Zapisane
ronnie861
Młotkowy
**
Długość toru:: 82 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #175 : 27 Lipca 2020, 11:27:19 »
+1

W najbliższą sobotę rozpoczyna się sezon:

http://gniezno24.com/kultura/item/21021-gkw-rusza-w-nowy-sezon
Zapisane
Kucyk
Minister
******
Długość toru:: 4304 m

W terenie W terenie


Bimbrownik wąskotorowy


« Odpowiedz #176 : 01 Października 2020, 18:27:25 »
0

Portal Moje Gniezno donosi:

Wąskotorówka wypadła z torówDzisiaj na stacji Gniezno Jelonek lokomotywa kolejki wąskotorowej wypadła z torów. Pociąg nie był w stanie kontynuować jazdy. Podróżujący musieli wrócić na stację główną transportem zastępczym. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Lokomotywa ma zostać postawiona na tory w poniedziałek.

-------------------------

Trzy dni później portal Moje Gniezno znów donosi:

Wąskotorówka wróciła na toryW poniedziałek lokomotywa gnieźnieńskiej wąskotorówki, który w weekend wypadła z torów, została postawiona z powrotem na szyny. W tym celu użyto dźwigu, który bez problemu uporał się z małą, ale ciężką ciuchcią. Jak podkreślają osoby związane z wąskotorówką, w przeszłości, kiedy kolejka kursowała regularnie, takie sytuacje nie należały do rzadkości.
« Ostatnia zmiana: 01 Października 2020, 18:32:00 wysłane przez Kucyk » Zapisane

Żadna namiętność nie odziera umysłu równie skutecznie ze wszystkich władz działania i myślenia, co strach.
(Edmund Burke)
Paweł Niemczuk
Administrator
*****
Długość toru:: 1840 m

W terenie W terenieWWW
« Odpowiedz #177 : 02 Października 2020, 03:40:10 »
+7

Trochę mnie to dziwi. Albo nie. Przecież jeśli lokomotywa nie wyrąbała się na bok, to każda kolej, nawet słabiutka, dajmy na to (z całym szacunkiem) Starachowicka, da radę wstawić ją na tor w ciągu kilku godzin (a zwykle i mniej) przy użyciu dwóch wind (bardziej zaawansowani techniczne: podnośnika hydraulicznego napędzanego ręcznie), kilku klocków drewnianych typu podkład oraz, ewentualnie, kawałka blachy (bardziej zaawansowani: można dodać, coś, co się kula, np. jakieś kawałki stalowych prętów). Wniosek: ludzie, którzy tam jeżdżą mają to totalnie w dupie. To jest zadanie niewymagające intelektualnie. Ot, upierdliwe i trzeba się nieco namachać. Winno ich pochłonąć kolejowe piekło, a na rożnie obracać i przypiekać piekielna antyteza świętej Katarzyny.
Zapisane
Piottr_tt
Minister
******
Długość toru:: 1976 m

W terenie W terenie


WWW
« Odpowiedz #178 : 02 Października 2020, 10:10:21 »
+4

Rumun "wyszedł" jedną osią. Za czasów świetności wąskiego toru to się go wstawiało wkolejnicami, na miejscu ,z użyciem własnego napędu.
Na każdym brankardzie jechała para wkolejnic. Ale to było za normalnego funkcjonowania kolei wąskotorowych.

A swoją drogą nic nie dzieje się bez przyczyny,
widać tor w tamtym miejscu ma poszerzenie lub ruchome szyny....
Zapisane

Pozdrawiam, Piottr
Nowa galeria foto -  http://wedrownosc.flog.pl
baja72
Czytelnik

Długość toru:: 1 m

W terenie W terenie


« Odpowiedz #179 : 02 Października 2020, 13:01:11 »
+1

Maszynista to emeryt a obsługa to zbieranina ludzi niemających nic wspólnego z koleją. Więc czego oczekiwać  Niezdecydowany
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
theme for 750mm.pl based on bisdakworldgreen design by jpacs29
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!